مطالعه ارتباط بین ساختار مالکیت و مدیریت موجودی‌ها

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3- مبانی ومفاهیم نظری در مورد مدیریت موجودی‌ها

موجودی و کالا، بخش‌ای دارایی‌های از واحدهای را تشکیل‌دهد. پس، ارزشیابی انعکاس مواد و کالا اثر با اهمیتی تعیین ارائـه مالی عملکرد مالی تجاری. تصمیم گیری در مورد خرید انواع موجودی‌ها،با صرفه‌ترین مقدار سفارش و حد تجدید سفارش،بعضی از انواع متداول تصمیمات مربوط به موجودی‌هاست. علاوه بر تصمیمات مزبور،مدیران ناگزیزند از طرح ریزی برای تدوین روش‌های موثر انبارداری،جابجایی ومصرف این موجودی‌ها می‌باشند.مدیریت موجودی‌ها، یکی از فعالیت‌های مهم می باشد که در آن مهندسین تولید،مهندسین سیستم، مهندسین صنایع،مدیران مالی وحسابداران مدیریت درگیر هستند.وظیفه اصلی حسابداران در این فعالیت فراهم کردن اطلاعات در مورد اقلام بهای تمام شده و هزینه و همچنین بکار بردن مدل مناسب برای کمک به تصمیم گیری مدیران مسئول می‌باشد. (شباهنگ، 1390)

2-3-1- تعریف موجودی کالا

موجودی به همه کالا وموادی اطلاق می گردد که در فرایند تولید بهره گیری شده و یا مورد مصرف قرار می‌گیرند. اقلامی نظیر مواد اولیه قطعات،خریداری شده، کالاهای در جریان ساخت و محصولات نهایی جزو مهم‌ترین موجودی‌هایی هستند که در فرایند تولید و توزیع بهره گیری می شوند تعاریف متعدد دیگری برای موجودی‌ها صورت گرفته که ذیلا به چند نمونه از آن تصریح می گردد:

1- موجودی‌ها عبارت‌اند از اجناس،مصالح،مواد و قطعاتی که در امر تولید و فروش واداره صنعت مورد مصرف قرار می‌گیرد.

2- کامل‌ترین تعریفی که می‌توان از موجودی ارائه نمود،تعریفی می باشد که توسط انستیتو حسابداران رسمی ایالات متحده امریکا ارائه شده می باشد و آن عبارت‌اند از اقلامی از دارایی‌ها مشهود و غیر مشهود و متعلق به یک موسسه که:

الف: برای فروش در جریان عادی فعالیت‌ها تجاریان موسسه نگهداری می شوند

ب – به مقصود ساخت و فروش محصول در فرایند تولید قرار داشته باشد.

ج- در تولید کالاها و خدمات قابل فروش و ارائه به مصرف کننده باشد.

از شروع انقلاب صنعتی که در کشورهای پیشرفته از اقتصاد کشاورزی به اقتصاد صنعتی روی آورده بودند و متعاقب آن نیاز موجودی‌ها در سازمان‌ها و شرکت‌ها تولیدی قوت گرفت و این امر مستلزم این گردید که مدیریت در این زمانه نگاه ویژه ای به موجودی‌ها داشته باشد و کوشش‌های در به‌کارگیری تکنیکهای انالیتیکی در مطالعه موجودی‌ها در شروع قرن حاضر انجام گرفته می باشد. معضلات برنامه ریزی تولید و معضلات،از یک طرف،رشد همزمان صنایع تولیدی و شاخه‌های مهندسی،به خصوص مهندسی صنایع از طرف دیگر موجب رشد تا حرکت‌های اولیه در بهره گیری از روش‌های ریاضی برای تجریه و تحلیل موجودی‌ها شکل گیرد.

اولین کتابی که به صورت کامل به بحث موجودی‌ها پرداخت اثر اف.ای ریموند بود. این کتاب به صورت ساده کوشیده می باشد تا اظهار کند که چگونه ” مدل ساده اندازه انباشته ” را در اقدام می‌توان گسترش داد. قبل از جنگ جهانی دوم سیستمهای موجودی به صورت قطعی و غیر احتمالی مورد مطالعه صاحبنظران قرار می‌گرفتند و در اثنای جنگ جهانی دوم مدل مفیدی گسترش پیدا نمود به عنوان ” مدل کریسمس ” نام گرفت و پس از مدت کوتاهی یک تفسیر احتمالی از مدل انباشت به وسیله ویتین ارائه گردید که در سال 1953 منتشر گردید. این اولین کتاب به زبان انگلیسی بود که به مدلهای موجودی‌های احتمالی می‌پرداخت. و اندکی پس از جنگ جهانی دوم که علوم مدیریت و OR ظهور پیدا نمود، توجه بیشتر و دقیق تری بر روی طبعت احتمالی مسائل موجودیخا معطوف گردید.مدلهای موجودی برای محاسبه مقدار سفارش از سال 1913 توسط هریس مطرح گردید.

بر اساس استاندارد شماره 8 سازمان حسابرسی ایران موجودی مواد و کالا به دارایی اطلاق می گردد که:

الف: برای در سیاق عملیات تجاری می گردد،

ب: به مقصود ساخت یا ارائـه در فرایند تولید قرار دارد

ج: به مقصود ساخت یا ارائـه، خریداری و نگهداری‌گردد

د: ماهیت دارد و به غیرمستقیم جهت واحد تجاری می گردد.

موجودی کالا اصطلاحی می باشد که از آن به برای توصیف داراییهایی به کار می‌رود که به قصد فروش در جریان عادی تجاری نگهداری می شوند، یا به نیت فروش، هنوز در فرآیند تولید قرار دارند و یا در تولید کالاهایی که در تولید کالاهایی که فروخته خواهند گردید مورد بهره گیری قرار خواهند گرفت. همچنین موجودی کالا به دارییهای که ماهیت مصرفی دارند و به گونه غیر مستقیم در جهت فعالیت واحد تجاری مصرف می شوند، اطلاق می گردد (نوروش،1385)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

اهداف اساسی این پژوهش عبارت‌اند از:

تبین ارتباط مالکیت نهادی و مدیریت موجودی‌ها

تبیین ارتباط مالکیت مدیریتی ومدیریت موجودی‌ها

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تبیین ارتباط سهامدار عمده ومدیریت موجودی‌ها

تبیین ارتباط مالکیت دارندگان بیش از 5% سهام ومدیریت موجودی‌ها

مطالعه ارتباط بین ساختار مالکیت و مدیریت موجودی‌ها

پایان نامه - تز - رشته حسابداری