: آه کشیدن غیرارادی واسه سلامتی خوبه

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از نیچر ، یافته های این مطالعه نشون میده آه کشیدن یا همون تنفس عمیق ناخودآگاه، یه عکس العمل غیرارادی حیاتی واسه بهتر شدن کارکرد و طول عمر ریه و دستگاه تنفسیه.

این مطالعه نشون میده که سلولای عصبی خاص واقع در ساقه مغز، تنفس عادی رو به تنفس عمیق غیر ارادی که به آه تعبیر می شه، تبدیل می کنن.

آه کشیدن هنگام تنفس معمولا به دلایل احساسی مثل خستگی، افسردگی یا ناراحتی ربط داده می شه؛ در حالیکه تحقیقات نوین نشون میده دلیل آه کشیدن، کمک به فعالیت ریه س. آه کشیدن با تنفس عادی فرق می کنه، چون دلیل می شه اکسیژن بیشتری وارد ریه شه و این به احساس آرامش کمک می کنه. از طرفی وارد شدن اکسیژن زیاد به کیسه های هوایی، دلیل می شه کیسه هایی که تنبل شدن و در حال نابودی هستن، دوباره فعال شن و به این صورت، طول عمر ریه زیاد می شه.

این مطالعه نشون میده همه آدما به طور غیر ارادی، در طول یکساعت حدود ۱۲ بار آه میکشن. اگه این روند انجام نشه، طول عمر ریه کم میشه. آه کشیدن با تنفس عمیق هم فرق داره؛ چراکه به طور غیر ارادی انجام می شه.

در ادامه مطالعه، محققان با بررسی الگوی ژنتیکی سلولای مغز موشا، به این نتیجه رسیدن که ۲۰۰ سلول عصبی واقع در ساقه مغز موش، با روند آه کشیدن در رابطه هستن.

این سلولا دو نوروپپتید خاص تولید می کنن که با تحریک ۲۰۰ نورون دیگه، ماهیچه های مربوط به آه کشیدن رو در موش تحریک می کنن. بستن یکی از این نوروپپتیدها، دلیل کاهش آه کشیدن هنگام تنفس می شه. موشا در طول یکساعت حدود ۴۰ بار آه میکشن.

این مطالعه بینش جدیدی رو در مورد چگونگی کنترل رفتار غیر ارادی به وسیله مغز در اختیار محققان قرار داده.کنترل الگوی تنفس در افراد گرفتار به بیماریایی مانند افسردگی و مشکل اضطراب، از دیگر یافته های این مطالعه س.یافته های این تحقیقات در شماره گذشته نشریه Nature منتشر شده.

.

منبع :