اونا که سرد مزاج هستن، بدونن که باید اسفناج رو با ادویه های گرم مثل فلفل بخورن.

 

اگه کمی فکر کنیم یادمون میاد که خورش آلو اسفناج، بورانی یا نرگسی رو بیشتر در خونه مادربزرگ هامون خورده ایم و همیشه اون بود که می گفت این سبزی، آهن زیادی داره و عادت به خوردن اونو پیشنهاد می کرد، اما سوال اینجاس این که میگن اسفناج آنقدرها که فکر می کنین آهن نداره، داره؟ مزیت اسفناج در چیه که ملوان زبل، همون شخصیت کارتونی محبوب کودکان با خوردن اون قوی می شد؟ به چه دلیل بعضی منابع تحقیقاتی اسفناج رو در گروه سبزیای آلوده قرار دادن؟ اسفناج پخته و منجمد شده سرطانزاست؟

آهن اسفناج توانایی جذب نداره

در خیلی از کارتونا و قصها، اسفناج رو سبزی تقویت کننده قوا جلوه میدن و این موضوع رو به آهن زیاد اون نسبت دادن، اما باید بدونین اسفناج نسبت به دیگر سبزیا آهن بیشتری نداره و آهن اون چون گیاهیه توانایی جذب چندانی نداره، مگه اینکه همراه منابع شامل ویتامین C مثل آبلیمو، فلفل دلمه و کرفس خورده شه یا در غذاهایی چون آش رشته و خورش آلو استفاده کنن تا توانایی جذب آهن اش بالا بره. از طرف دیگه اسفناج دارای مقادیر زیادی اگزالاته که می تونه جلوی جذب آهن و کلسیم رو بگیره.

هم اینکه روی و کلسیم بالای اسفناج به نوبه خود می تونه دلیل محدودیت جذب آهن این سبزی شه. در نتیجه آهن اسفناج رو زیاد جدی نگیرید. این رو هم بدونین اسفناج به دلیل اگزالات واسه مبتلایان به ورم مفاصل یا نقرس و کسائی که سنگ کلیه، مثانه و صفرا دارن، مناسب نیس.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اونا که سرد مزاج هستن، بدونن که باید اسفناج رو با ادویه های گرم مثل فلفل بخورن.

توجه! اسفناج، آلوده به نیتراته

تحقیقات نشون داده بعضی کشاورزان واسه پرورش سبزیای برگی مثل کاهو، اسفناج، شاهی و کلم پیچ تا پنج برابر بیشتر از چیزی که مجازه از کودهای شیمیایی، مخصوصا نیتراته استفاده می کنن که بدیش اینه این کودها دقیقا به همون شکل و اندازه در بافت گیاه ذخیره می شه. بیشتر این سبزیجات از نظر ظاهر بسیار ترد، تازه، خوشمزه و آبدار، اما بار شیمیایی اون بسیار بالا و در گروه سبزیای آلوده و تهدیدکننده سلامت قرار داره. خوبه بدونین مواد نیتراته با هیچ روشی از جمله پختن، شست وشو یا ضدعفونی کردن از بین نمی ره.

درستی یا نادرستی سرطانزایی اسفناج منجمد

اما این که می گن انجماد، اسفناج پخته یا خام رو سرطانزا می کنه، صحت داره؟ از اونجا که نگهداری اسفناج در فریزر، احتمال تبدیل نیترات به نیتریت و تشکیل ترکیب سرطانزای نیتروزآمین رو زیاد می کنه، اتحادیه اروپا در این مورد آزمایشاتی انجام داده و به این نتیجه رسیده که مقدار نیتروزآمین ایجاد شده در اسفناج منجمدشده نگران کننده نیس، اما پیشنهاد ما به شما اینه که بی خیال فریزکردن این قلم سبزی شید و اونو به صورت فصلی و تازه به تازه استفاده کنین.

این رو هم بدونین خواص سبزیجات پخته و منجمد شده به دلیل از دست رفتن بافت اولیه به نصف کم میشه و اندازه مواد مغذی اسفناج تازه، فقط تا یه هفته در یخچال بدون تغییر باقی می مونه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گرما دوباره به اسفناج پخته بر اندازه تشکیل نیتروزآمین اون اضافه می کنه.

 

 

منبع : جام جم آنلاین

جمع آوری سلامت اکاایران