آهسته و پیوسته وزن کم کنین

آهسته و پیوسته وزن کم کنین

رئیس مرکز تحقیقات سرطان ایران با اشاره به تاثیر کاهش وزن در پیشگیری از دچار شدن به بیماریای طولانی از جمله دیابت و مریضی قلبی، در باره اندازه مطلوب کاهش وزن، گفت: افراد چاق یا آدمایی که اضافه وزن دارن وزن خود رو کم کم و در مدت طولانی کم کنن.

شما یه شبه چاق نشدین که توقع دارین یه شبه لاغر شید.اگه فکر می کنین هر چی کمتر بخورین وزن بیشتری از دست میدید سخت از مرحله پرتین؛ افزایش فعالیت جسمی و محدود کردن فعالیتای نشسته ،حفظ الگوی غذایی ثابت از جمله مواردیه که واسه کاهش وزن باید به اون توجه کرد.

دکتر اسماعیل اکبری با اشاره به موفقیت افراد چاق در کاهش وزن با روشای کنترل وزن به مدت طولانی اضافه کرد:وقتی که فرد بتونه به مدت ۲ تا ۵ سال وزن خود رو کم کنه، احتمال موفقیت در آینده هم واسه اون بیشتر هستش.

:اولین هدف در درمان اضافه وزن بیماران اینه که حدود ۱۰ درصد از وزن خود رو کم کنن. اگه فرد به این هدف رسید، واسه کاهش وزن بیشتر می تونه دوباره تلاش کنه.باید به بیماران آموزش داده شه که چقدر کاهش وزن واسه اونا مناسبه.

دکتراکبری گفت:افزایش فعالیت جسمی و محدود کردن فعالیتای نشسته، بهره مندی از رژیم غذایی کم کالری، استفاده منظم ازصبحانه، حفظ الگوی غذایی ثابت، اندازه گیری منظم وزن از مواردیه که واسه کاهش وزن باید به اونا توجه کرد.

اکبری ادامه داد:واسه پیشگیری از افزایش دوباره وزن بدن ۲۰۰ تا ۳۰۰ دقیقه فعالیت جسمی در طول هفته پیشنهاد شده، درواقع فعالیت بدنی هرچه بیشتر باشه بهتره.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان ایران گفت:وقتی که فرد نتونه گرسنگی زیادتر از اندازه خود رو پس از کاهش وزن کنترل کنه یا اگرچاقی و بیماریای دیگه ایشون رو در خطر قرار میده، رژیمای کم انرژی، دارو درمانی و جراحی واسه اون مناسبه.

دکتراکبری درباره گسترش سندرم چاقی درکشور گفت:در سالای گذشته آمار مردان و زنان ایرونی که گرفتار هم اینکه وزن هستن در حال افزایش بوده طوری که بررسیای انجام شده در استانای جور واجور نشون میده که در ۴۳٫۳ درصد زنان، ۹٫۷ درصد مردان، ۲۸٫۵ درصد ساکنان شهرها و ۲۳ درصد روستائیان چاقی شکمی دارن.

ایشون اعلام کرد: تحقیقات نشون داده که چاقی شکمی جداگونه ازسایرعوامل با خطر بروز دیابت نوع ۲ ، بیماریای قلبی – عروقی، شکلای جور واجور سرطانا، افزایش فشار و چربی خون همراه س.

اکبری گفت:در ایران بیماریای قلبی و عروقی اولین عامل مرگ و میر حساب می شه. سرطان بعد از بیماریای قلبی و عروقی دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورای پیشرفته و سومین عامل در کشورای کمتر پیشرفت پیدا کرده.

ایشون با اشاره به اینکه الان سرطان عامل ۱۲ درصد مرگ و از بین رفتنی در سراسر دنیاس، گفت:اگه اقدامات پیشگیرانه انجام نشه در ۱۰ سال آینده تماشاگر مرگ و میر بیشتر از ۸۵ میلیون نفر در جهان هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان ایران ادامه داد: در ایران هرساله بیشتر از ۳۰ هزارنفردراثر دچار شدن به سرطان جون خود رو از دست میدن که با افزایش جمعیت انتظار میره موارد بروز سرطان در بیست سال آینده به دو برابر زیاد شه.

ایشون گفت:شناخت اضافه وزن و چاقی، شناخت عوامل موثر بر ایجاد اون، چگونگی تشخیص و برخورد با اون، چگونگی درمان و مدیریت و پیشگیری افراد اهمیت زیادی در کاهش اضافه وزن و چاقی اونا داره.

اکبری با بیان اینکه امروزه کارشناسان سلامت تلاش می کنن تا راه های بهتری واسه درمان چاقی شناسایی کنن، اضافه کرد: اطلاعات در مورد علل و عوامل بروز چاقی محدوده اما میشه گفت که چاقی در نتیجه تداخل عوامل اجتماعی، رفتاری، فرهنگی، فیزیولوژیکی، متابولیک و ژنتیک به وجود میاد.

رابطه چاقی و شکلای جور واجور سرطان ها

دکتر اکبری با بیان اینکه چاقی و اضافه وزن اصل خیلی از مریضی و به خصوص سرطان هستش، گفت: روابط اپیدمیولوژیک سرطانا و چاقی مخصوصا در سرطانای چون معده ، مری، کولون، پانکراس، کیسه صفرا،کبد، پروستات ، سینه و چند سرطان دیگه مورد تایید قرار گرفته.

به گفته ایشون از نظر سلولی و مولکولی تغییراتی که در نسج چربی جمع شده درافراد چاق پیدا می شه روند مشابه سرطان زایی در سلولا هستش که موجب تقویت تحریک سلولی، روند پیش سرطانی و در آخر سرطان می شه.

اکبری هم اینکه ا ظهار کرد:۶۰ درصد افراد چاق دارای معیارهای سندرم متابولیک هستن که یه مشکل متابولیک با ویژگیایی چون مقاومت به انسولین ، قند خون بالا ، مشکل چربی خون و فشار خون بالا شناخته می شه.

ایشون اعلام کرد:افزایش گرایش مردم به به کار گیری غذاهای پر از چربی و شکر و هم اینکه کاهش روز افزون فعالیتای جسمی زمینه رو واسه بروز چاقی جفت و جور کرده.


منبع :

ایرنا

.

منبع : salamatdigital.com