اون چه درباره پروتئین نمی دونستید

۱۰ سؤال واسه این که اطلاعاتتون رو درباره پروتئین آزمایش بزنین

مردان بیشتر از زنان به مصرف پروتئین در رژیم روزانه شون نیازمندن. البته این مقدار پروتئین به جنسیت، وزن، سن و حجم فعالیتای فیزیکی روزانه هم بستگی داره. مقدار پروتئین روزانه لازم واسه آقایون بالغ ۵۶ گرم، خانوما ۴۶ گرم، جوانان ۵۲ گرم و نوزادان ۱۰ گرمه…

اگه شما بتونین پروتئین لازم بدنتون رو به صورت ترکیبی تأمین کنین، بیشترین سود رو به بدنتون رسونده اید؛ مثلاً واسه دریافت ۵۰ گرم پروتئین ترکیبی می تونین روزی ۲۱ گرم مرغ، ۲ عدد تخم مرغ، ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی و ۸ گرم ماست رو در وعده های جور واجور غذایی استفاده کنین.

 

 

حالا شما می تونین با جواب دادن به سوالای زیر، یکم اطلاعاتتون رو در مورد پروتئین زیاد کنین.

 

پـرسـش هـا

۱. چند درصد از کالری دریافتی روزانه شما باید با مصرف خوراکی های شامل پروتئین تأمین شه؟

الف. ۵ تا ۱۰ درصد                 ب. ۱۰ تا ۳۵ درصد

ج. ۳۵ تا ۵۰ درصد                 د. ۵۰ تا ۶۵ درصد

 

۲. بدن ورزشکاران به دریافت پروتئین بیشتری نیاز داره.

الف. درست                          ب. غلط

 

۳. کدوم یکی از خوراکیای زیر پروتئین بیشتری دارن؟

الف. یه لیوان شیر کامل            ب. یه لیوان حبوبات پخته

ج. ۵/۱ کیلوگرم گوشت گاو          د. یه عدد تخم مرغ بزرگ

 

۴. به چه دلیل بدن ما به پروتئین نیاز داره؟

الف. واسه دریافت انرژی              ب. واسه سوخت و سازه های سلولی

ج. واسه نابود کردن سموم          د. تموم موارد

 

۵. مصرف بیشتر از اندازه خوراکیای شامل پروتئین واسه سلامتمون مضره.

الف. درست                    ب. غلط

از اونجا که مقداری چربی اشباع شده هم در پروتئینای حیوونی هست

و همین مسئله خطر دچار شدن به مریضیای قلبی رو بالا می بره، کارشناسان پیشنهاد

می کنن تا حد امکان، مصرف گوشت قرمز رو کمتر و از بقیه منابع پروتئینی

مانند گوشتای سفید و پروتئینای گیاهی استفاده کنین

۶. خانوما باید از مصرف سویا که یکی از منابع پروتئینه، دوری کنن.

الف. درست                    ب. غلط

 

۷. بدن ما می تونه پروتئین رو ذخیره کنه.

الف. درست                   ب. غلط

 

۸. آب پنیر علاوه بر پروتئین، چربی بالایی هم داره.

الف. درست                    ب. غلط

 

۹. کدوم یکی از موارد زیر از نشونه های کمبود پروتئین در بدن هستن؟

الف. کاهش وزن                      ب. کوفتگی عضلات

ج. تحلیل قدرت عضلات            د. تموم موارد

 

۱۰. رژیمای غذایی غنی از پروتئین می تونن خطر دچار شدن به مریضیای قلبی رو کم کنن.

الف. درست                            ب. غلط

مصرف فراوون پروتئین واسه افراد گرفتار به ناراحتیای کلیوی، بیماران دیابتی و کسائی که نقرس دارن هم می تونه حسابی دردسرساز باشه

پـاسـخ هـا

۱. تا ۳۵ درصد. به صورت میانگین، دریافت ۱۰ تا ۳۵ درصد از کالری دریافتی روزانه از راه مصرف خوراکیای شامل پروتئین کافیه.

 

۲.درست. همونجوریکه گفتیم، اندازه نیاز روزانه بدن به دریافت پروتئین به عوامل خیلی از جمله مقدار فعالیتای روزانه بستگی داره. بدن ورزشکاران به ازای هر یک کیلوگرم وزن به دریافت ۸/۰گرم پروتئین بیشتر نیاز داره.

 

۳. ۱/۵ کیلوگرم گوشت گاو. تموم موارد ذکرشده از منابع غنی پروتئین حساب می شن اما پروتئین یک و نیم کیلوگرم گوشت گاو از پروتئین بقیه مواد غذایی نامبرده، بیشتره. البته از اونجا که مقداری چربی اشباع شده هم در پروتئینای حیوونی هست و همین مسئله خطر دچار شدن به مریضیای قلبی رو بالا می بره، کارشناسان پیشنهاد می کنن تا حد امکان، مصرف گوشت قرمز رو کمتر و از بقیه منابع پروتئینی مانند گوشتای سفید و پروتئینای گیاهی استفاده کنین.

 

۴. تموم موارد. پروتئین، ۱۵ درصد از وزن بدن ما رو تشکیل میده و واسه بازسازی ماهیچه ها، دفع سموم، بهبود کارکرد بخشای جور واجور بدن و سوخت و ساز سلولای مون بسیار به درد بخور و موثره.

 

۵. درست. مصرف بیشتر از اندازه خوراکیای شامل پروتئین می تونه باعث اضافه وزن شه. اگه منابع دریافت پروتئین ما، منابع حیوونی باشن هم که اندازه چربیای اشباع در بدنمون زیاد می شه و در این صورت، امکان دچار شدن به کلسترول خون دور از انتظار نیس. مصرف فراوون پروتئین واسه افراد گرفتار به ناراحتیای کلیوی، بیماران دیابتی و کسائی که نقرس دارن هم می تونه حسابی دردسرساز باشه.

پروتئین، ۱۵ درصد از وزن بدن ما رو تشکیل میده و واسه بازسازی ماهیچه ها، دفع سموم، بهبود کارکرد بخشای جور واجور بدن و سوخت و ساز سلولای مون بسیار به درد بخور و موثره

۶. غلط. از گذشته تا الان نگرانیایی در مورد سویا در خانوما به دلیل تولید استروژن و فیتواستروژن در بدن با مصرف این خوراکی پر از پروتئین وجود داشته اما کارشناسان میگن مصرف به اندازه این ماده غذایی واسه هیچ کدوم از افراد، چه خانوما و چه آقایون، مشکلی به وجود نمیاره.

 

۷. غلط. بدن ما آدما نمی تونه پروتئین رو مانند چربیا یا کربوهیدراتا ذخیره کنه. به خاطر همین هم مصرف روزانه خوراکیای شامل پروتئین به تموم افراد پیشنهاد می شه.

 

۸. غلط. آب پنیر از کم چرب ترین پروتئینا هستش. هم اینکه، این خوراکی شامل پروتئین، آنتی اکسیدانای زیادی هم داره و می تونه باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شه. البته این اطلاعات به صورت غیررسمی منتشر شدن و در مورد فواید آب پنیر به تحقیقات بیشتری نیازه.

 

۹. تموم موارد. بیشتر آدمایی که کمبود پروتئین دارن، تموم علائم رو دارن. البته مشکل کمبود پروتئین بیشتر در افراد سن و سال دار و گیاه خوار دیده می شه.

 

۱۰. درست. محققان دانشگاه هاروارد فکر می کنن اگه دست کم ۲۰ تا ۲۵ از نیاز روزانه تون رو از راه پروتئینای گیاهی یا گوشتای سفید دریافت کنین تا حد قابل قبولی خطر دچار شدن به مریضیای قلبی رو در خود کاهش میدید.

 

منبع : tebyan.net