آنژیوگرافی؛ بررسی رگای خونی

در آنژیوگرافی از اشعهX   (ایکس) واسه بررسی رگای خونی استفاده می شه. تصاویری رو که از رگای خونی درزمان آنژیوگرافی به دست میاد، آنژیوگرام می گن.

 

رنگ تزریق شده، عروق خونی رو به طور برجسته و مشخص نشون میده و در آنژیوگرام به رنگای سفید در می آورد. در علم پزشکی این نوع آنژیوگرافی، کاتتریزاسیون قلبی نامیده می شه.

 

اینم بگیم که در آنژیوگرافی علاوه بر اشعه ایکس، میشه از MRI (ام آر آی) و سی تی اسکن هم کمک گرفت، اما به کار گیری این دو کمتر عادی هستش.

 

آنژیوگرافی واسه چه کارایی کاربرد داره؟

آنژیوگرافی می تونه به بررسی رگای خونی و جریان خون در بیماریای زیر بپردازه:

 

– مریضیای عروق کرونر قلب: هروقت عروق کرونر که مواد غذایی لازم عضله قلب رو تامین می کنن، دچار گرفتگی و یا تخریب شن، چون کم کم این عروق تنگ می شن.

 

– آنوریسم: یه تیکه از دیواره رگای خونی دچار ورم و برآمدگی شن، چون ممکنه دیواره این رگا ضعیف شده باشن.

 

– آترواسکلروز یا تصلب شرایین: رگای خونی به دلیل رسوب مواد چربی مانند کلسترول، دچار تنگی و گرفتگی شده باشه. آنژیوگرافی رو میشه واسه آزمایش سطح و اندازه آرترواسکلروز در عروق خاص بدن استفاده کرد و اندازه تنگی اون رگا رو بررسی کرد.

 

– مشکلاتی که به وجود اومده به وسیله مریضیای شریانی هستش، مریضیایی مثل سکته مغزی، حمله قلبی، قانقاریا و … .

 

پس اون چه مهم و نیاز به نظر می رسه اینه که مشکلات مربوط به رگای خونی و گردش خون هر چی سریع تر شناخته شن و مورد بررسی قرار بگیرن.

هشت ساعت قبل از انجام آنژیوگرافی، هیچ نوشیدنی و خوراکی نباید مصرف شه

تصاویر به دست اومده از آنژیوگرافی (مخصوصا آنژیوگرافی عروق کرونر) می تونه قدم مۆثری رو در درمان حملات قلبی برداره و دکتر متخصص با بررسی آنژیوگرام، گزینه های جور واجور درمانی مانند عمل جراحی، آنژیوپلاستی و درمانای دارویی و … رو به مریض پیشنهاد دهد.

 

آنژیوگرافی عوارضی هم داره؟

کلا آنژیوگرافی یه روش به طور کامل بی خطر و بدون درد هستش که مشکلات اون کم هستش. مشکلات محدودی از جمله موارد زیر رو داره که در مقایسه با امتیازات این روش، هیچ گونه عوارضی به حساب نمیاد:

– کبودی ایجاد شده در بدن به دلیل وارد شدن کاتتر به درون بدن

 

– بروز عکس العملای حساسیتی به رنگ وارد شده واسه آنژیوگرافی

 

البته باید گفت مشکلات به وجود اومده به وسیله آنژیوگرافی، با تجویز داروهایی به وسیله دکتر برطرف می شه.

 

 

چیجوری میشه واسه آنژیوگرافی آماده شد؟

– حدود هشت ساعت قبل از انجام آنژیوگرافی، هیچ نوشیدنی و خوراکی نباید مصرف شه.

 

– ممکنه دکتر از مریض بخواد که شب قبل از آنژیوگرافی، در بیمارستان بستری شه تا فرد تحت نظر قرار بگیره.

 

– صبح روز آزمایش هم علایم حیاتی فرد مورد بررسی قرار میگیره.

 

– قبل از انجام آنژیوگرافی، مریض باید فرم رضایت نامه رو پر کنه.

 

– خطرات احتمالی در بین آنژیوگرافی و پس از اون، واسه مریض توضیح داده می شه تا در صورت بروز خطر، فرد مریض انتظار اونو داشته باشه.

 

– اگه نسبت به غذاهای دریایی حساسیت غذایی دارین، حتما به دکتر خود اطلاع بدین. اگه تا حالا به موارد خاصی حساسیت شدیدی نشون دادین هم باید به دکتر خودتون بگید.

 

تذکر: این آزمون واسه مادران باردار هم در صورت فوری بودن انجام میشه. پس به زنان باردار پیشنهاد می شه تا اگه ویار حاملگی دارن، حتما به دکتر خود اطلاع بدن.

اگه به مریضی کلیه گرفتار هستین و یا دیابت دارین، ممکنه رنگ تزریق شده واسه شما ضرر داشته باشه. پس قبل از انجام آنژیوگرافی، مریضی خود رو به دکتر اطلاع بدین تا آمادگی خاصی رو واسه شما بکنن

فرد مریض هنگام تزریق رنگ چه احساسی داره؟

مریض در طول آزمایش حواس جمع هستش و ممکنه هنگام جاگذاشتن کاتتر در بدن، کمی احساس فشار و درد کنه.

 

مریض موقع تزریق رنگ، ممکنه احساس گرما یا گر گرفتگی داشته باشه.

 

بعد از تموم شدن آنژیوگرافی هم ممکنه فشار محکمی رو موقع خروج کاتتر احساس کنین، چون واسه جلوگیری از خون ریزی، فشار محکمی رو در محل خروج کاتتر وارد می کنن.

 

اگه کاتتر در محل ران مریض وارد شه، از اون خواسته می شه تا چند ساعت پس از آزمایش، واسه جلوگیری از خون ریزی روی پشت خود دراز بکشه و حرکت نکنه که این نبود جنب و جوش هم ممکنه واسه فرد ایجاد ناراحتی و کوفتگی کنه.

 

یافته های غیر طبیعی آنژیوگرافی نشون میده که یکی از شریانای بدن فرد، بسته هستش.

 

خطرات آنژیوگرافی

– تامپوناد قلبی

– بی نظم شدن ضربان قلب

پایین اومدن فشار خون

– سکته مغزی

– حملات قلبی

 

تذکر

۱- اگه به مریضی کلیه گرفتار هستین و یا دیابت دارین، ممکنه رنگ تزریق شده واسه شما ضرر داشته باشه. پس قبل از انجام آنژیوگرافی، مریضی خود رو به دکتر اطلاع بدین تا آمادگی خاصی رو واسه شما بکنن.

 

۲- انجام آنژیوگرافی بردوش متخصص قلب هستش (کاردیولوژیست) و انجام اون حتما در بیمارستان صورت میگیره تا در صورت بروز خطرات احتمالی، امکانات پیشرفته پزشکی در اختیار متخصص باشه تا مریض رو به سرعت مدیریت کنه ( انجام اون در کلینیکای تخصصی و پیشرفته هم ممکن هستش).

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا