کامل ترین اطلاعات در مورد اعتیاد به الکل

الکل یکی از شایعترین مواد مورد سوء مصرف در در دنیاست. اعتیاد به الکل بیشتر با عنوان الکلیسم نامیده می شه. الکل موجود در مشروبات الکلی اتانول اسمشه و از تخمیر میوه، سبزی و دانه های گیاهی به دست میاد.
مشروبات الکلی اندازه متفاوتی از الکل رو دارن. (مثلا آبجو ۵% ، شراب ۱۰-۱۵% و ویسکی و عرق حدود ۴۰% الکل داره.) . مشروبات الکلی به صورت بی رنگ یا به رنگهای متفاوتی تولید می شن.بعضی از افراد هم الکل طبی راکه مایعی بی رنگه ومصارف پزشکی داره رو با  نوشابه های جور واجور مخلوط می کنن.
نوع دیگری از الکل که  از چوب بدست میاد متانوله که الکل صنعتی نامیده میشه. با در نظر گرفتن سهولت دسترسی به این ماده و ارزون بودن بارها مورد سوءمصرف واقع میشه که ممکنه به کوری، اغماء و حتی مرگ منجرگردد.
آثار مصرف الکل :
مشکلات جسمی مصرف الکل: کاهش فشارخون، احساس گرما، تلو تلو خوردن هنگام راه رفتن.
مشکلات روانی مصرف الکل: رفتار ناجور، پرحرفی یا کم حرفی، حرف زدن نامربوط، معاشرتی شدن یا گوشه گیری و خشونت، مشکل تعادل و ناتوانی انجام حرکات ظریف، مشکل در توجه و حافظه.
مشکلات دراز مدت مصرف الکل:
مشکل خواب، بیماریهای معده (زخم معده)، درگیری مری و کبد، سوءتغذیه، افزایش فشارخون و خطر سکته قلبی و مغزی، ضعف عضلانی، ناتوانی جنسی و تأخیر در انزال، توهمات شنوایی، فراموشی پایدار، افزایش خطر سرطانهای سر و گردن و دستگاه گوارش.
 علائم ترک مصرف الکل:
اگه فردی پس از مصرف طولانی و زیاد الکل یهو اونو قطع کنه یا مقدار اونو یهویی کم کنه، به صورت میانگین پس از ۸-۶ ساعت علائم زیر بروز می کنه:
تعریق، افزایش ضربان قلب، لرزش شدید دستا، بی خوابی، تهوع و استفراغ، اضطراب، تشنج، توهمات شنوایی و بینایی.
چیجوری کمک کنیم؟
بمنظور پیشگیری از ایجاد فراموشی به وجود اومده به وسیله مصرف دراز مدت الکل ، هر فرد الکلی باید روزانه ۱۰۰میلی گرم ویتامین ۱B (تیامین) مصرف کنه و باید به مصرف کننده پیشنهاد کرد که اندازه مصرف روزانه یا هفتگی خود رو ثبت کنه.
دست کم دو روز در هفته استفاده نکنه، از مشروبات الکلی با درصد الکل کمتر استفاده کنه یا به صورت رقیق شده مصرف کنه. اگه فرد دچار مسمومیت شدید با الکل شده باشه به خاطر پشتیبانی تنفسی و توجه به آب و املاح و گرما بدن نظارت پزشکی لازمه.اگه قصد ترک الکل رو داشته باشن، نظارت روانپزشک واسه شروع داروهای مسکن و جلوگیری از بروز هذیون لازمه.
بقیه اطلاعات در مورد اعتیاد به الکل:
۷۲ ساعت  تا یه هفته پس از قطع مصرف یهویی الکل امکان بروز تشنج و حالتهای هذیانی شدیدی که ممکنه منتهی به مرگ شه، هست که نظارت تخصصی رو در این دوران اجباری می کنه .
شکایات منجربه مراجعه
• خلق دپرس
• عصبی شدن
• بی خوابی
• مشکلات جسمی مصرف الکل (زخم معده، گاستریت،مریضی کبدی)
• علایم بازگیری الکل (تعریق، لرزش، مریضی صبحگاهی، توهمات و تشنج)
 نشونه های وابستگی به الکل
-مشکل در کنترل کردن مصرف الکل
-علاقه وافر به مصرف الکل
-تحمل (نوشیدن مقادیر زیاد الکل بدون ظاهرشدن مسمومیت )
-بازگیری (اضطراب، لرزش، تعریق پس ازقطع مصرف )
– واسه بعضی بیماران که بدون موارد بالا هستن، کاهش مصرف الکل ممکنه مطلوب باشه.

اطلاعات لازم واسه مریض وخانواده
۱) وابستگی به الکل یه مریضی جدیه. قطع یا کم کردن از مصرف الکل فواید روانی وجسمی رو داره.
۲) نوشیدن الکل درزمان حاملگی می تونه به کودک آسیب بزنه.
۳) دربرخی موارد مصرف مضر الکل، حتی اگه علائم وابستگی وجودنداشته باشه، کاهش یا قطع مصرف همیشه مطلوبه .
۴) واسه مریضایی که دچار وابستگی به الکل هستن، هدف فقط ترک الکله.
۵) برگشت مصرف چیزی شایعه. کاهش یاقطع مصرف بیشتر نیازمند اقدامات مکرره. نتیجه اقدام، بستگی به انگیزه واعتماد به نفس مریض داره.
مشاوره با مریض وخانواده
۱) واسه کسائی که خواهان توقف فوری هستن:
• روز مشخصی رابرای توقف مصرف مشخص کنین.
• با مریض در مورد روشای دوری از مصرف و هم اینکه راه های مقابله با موقعیتای مشکل (مثل برخوردهای اجتماعی یا حوادث استرس آور) به بحث بپردازید.
• واسه کمک به مریض درجلوگیری از مصرف الکل، درباره روشی واسه کنار اومدن با حوادث استرس آور بدون به کار گیری الکل ویا طرز برخورد و جواب گویی به دوستائی که هنوز الکل می خورن، طرحای خاصی ارائه بدین.
• اعضای خونواده یا دوستائی رو که از قطع مصرف الکل پشتیبانی می کنن، شناسایی کنین.
۲) درصورتی که کاهش مصرف الکل هدفی عاقلانه تر به نظر می رسه،( یا درصورتی که تمایلی به قطع نداره):
• درباب هدفی مشخص واسه کاهش مصرف با ایشون گفتگو کنین (مثل این که بیشتر از دوبار در روز الکل مصرف نکنه ودرهر هفته دوروز از مصرف الکل احتراز کنه).
• به بحث درمورد روش هدف دارای احتراز یا کنار اومدن با موقعیتای خطرناک (مثل موقعیتای اجتماعی، حوادث استرس آور ) بپردازید.
• به معرفی روشای مراقبه شخصی و رفتارهایی که شامل مصرف بی خطرتر الکل هستن بپردازید (مثل محدود کردن زمان، نوشیدن یواش تر الکل ).
۳) واسه مریضایی که حالا علاقه مند به قطع یا کم کردن از مصرف نیستن:
• اونا رو رانده یا سرزنش نکنین.
• مشکلات طبی ویا اجتماعی به وجود اومده به وسیله مصرف الکل رو براشون روشن کنین.
• برخوردی غیر داورانه داشته باشین.
مشاوره با متخصص
بازگیری شدید از الکل (همراه با توهم وناپایداری سیستم عصبی خودکار) ممکنه نیاز به بستری  دربیمارستان واستفاده ازدوز بالاتر داروهای ضداضطراب داشته باشه.درصورت وجود مشکل روان پزشکی شدید یا باقی موندن علایم مشکل روان پزشکی پس از سم زدایی وقطع مصرف، مشاوره با روان دکتر رو مورد توجه بذارین.

منبع:pezeshk.us

جمع آوری پرتال اکاایران

جمع آوری پرتال اکاایران