اون چیزی که لازمه خانمها در مورد یائسگی یا منوپوز ( Menopause ) بدونن

اون چیزی که لازمه خانمها در مورد یائسگی یا منوپوز ( Menopause ) بدونن

یائسگی یا منوپوز  (  Menopause )

یائسگی یه روند بیولوژیک طبیعیه ، نه یه مریضی پزشکی.هر چند این همراه با تغییرات هورمونی،فیزیکی،و روانی در زندگی شما هستش. یائسگی پایان جوونی و تمایلات جنسی شما نیس.چند نسل پیش، تعداد کمی از زنها بالاتر از یائسگی زندگی می کردن. امروزه ، شما ممکنه بیشتر از نصف عمرتون رو بعد از یائسگی بگذرونین.

هورمون درمانی به صورت بزرگی در ده های گذشته واسه نابود کردن علائم و نشونه های یائسگی استفاده می شه.اندیشه پزشکان پیشگیری از بیماریهای همراه با افزایش سن است.با اینکه گواه های دراز مدت نوین نشون داده که هورمون درمانی همراه با خطر وضعیتای سلامتی خیلی بد مانند ،مریضی قلبی، سرطان سینه، و سکته س.

استروژن درمانی هنوز یه انتخاب سالم ، کوتاه مدت واسه بعضی از زنونه. اما راه های درمانی بیشماری هست که کمک به شما در برخورد با علائم یائسگی  می کنه و شما رو در بین این مهمترین فاز زندگی تون سالم نگه می داره.

به چه دلیل علائم یائسگی در زنان ایجاد می شه

هورمون استروژن به وسیله تخمدانها تولید می شه . با افزایش سن تغییرات مهمی در افراد اتفاق می افته که بر تولید این هورمون اثر میذاره . دو تخمدان اندامی بیضوی شکل کوچیک هستن که در دو طرف بالای رحم قرار گرفتن . در زمان تولد اونا شامل ۰۰۰/۷۰۰ فولیکول کیسه مانند بوده که هر کدوم یکی تخمک رو محدود کرده . از این تعداد تنها حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ فولیکول بطور کامل بالغ شده و تخمک درزمان سیکلای قاعدگی آزاد می شن . بقیه فولیکولا درزمان گذشت زمان از بین رفته و پنهون می شن . فولیکولای بالغ در تولید استروژن و بالغ شدن تخمک نقش دارن .

؟

درزمان سنین باروری هیپوتالاموس ( یه تیکه از مغز ) هورمون رها کننده گنادوتروپین ( GnRh ) رو آزاد می کنه . این هورمون روی غده هیپوفیز که در قسمت پایه مغز قرار گرفته اثر کرده و منتهی به ترشح هورمون LH و FSH از غده هیپوفیز می شه . هورمون LH و FSH به نوبه خود دلیل بالغ شدن فولیکولا در تخمدان شده و یه تخمک جدید از فولیکول هر ماه آزاد می شه . فولیکول هم اینکه تولید هورمونای جنسی استروژن و پروژسترون رو زیاد کرده که این هورمونها دلیل کلفت تر شدن پوشش داخلی رحم می شه . این پوشش داخلی خود رو آماده کرده تا تخمک بارور شده رو قبول کنه و اونو تغذیه کنه . در صورت نبود لقاح ، مقدار استروژن و پروژسترون کم شده و پوشش داخلی رحم کنده و ریزش می کنه و خونریزی قاعدگی شروع می شه . همزمان با رسیده به نزدیک یائسگی ، تخمدانها شروع به مقاومت در برابر هورمون FSH کرده و غده هیپوفیز بیشتر و بیشتر FSH تولید کرده تا سطح استروژن رو بالا نگه داره . این حالت دلیل سیکل قاعدگی نامرتب شده و خونریزیهای سنگین و غیرقابل پیش بینی در طول پریودها اتفاق می افته .

با در نظر گرفتن اینکه میزانFSH در نزدیک یائسگی در حال بالا و پایین رفتنه پس تنها یه نتیجه آزمایش FSH واسه تشخیص یائسگی کافی نیس . حتی بعد از یائسگی ، تولید استروژن بوسیله تخمدانها همیشه بطور کامل متوقف نمی شه . هر چند سطح استرادیول ( یه فرم از استروژن ) کم میشه ، فرم ضعیف تر استروژن ( استرون ) به تولید خود مخصوصا در بافت چربی با کمک غدد فوق کلیه ادامه میده . هر چند این فرم استروژن ضعیف تر از استرادیول تولید شده بوسیله تخمدانهای همیشه بطور کامل متوقف نمی شه . هر چند این فرم استروژن ضعیف تر از استرادیول تولید شده بوسیله تخمدانهاه اما تولید اون با افزایش سن و یا اندازه بافت چربی زیاد می شه .

پروژسترون هورمون جنسی دیگه س که بوسیله تخمدانها تولید می شه . کار این هورمون کمک به آماده شدن رحم واسه تخمک بارور شده و ریزش پوشش داخل رحم اگه تخمک بارور نشوده . اگه تخمدان به اندازه کافی پروژسترون تولید نکنه تا این عمل رو بکنه ، پوشش داخلی ممکنه به رشد خود ادامه داده تا زمانیکه یه کاهش در مقدار استروژن تو یه سیکل اتفاق بیفته . دراین پریود خونریزی شدید ممکنه دیده شه ، چون رحم بطور غیرمعمول پوشش کامل خود رو از دست میده.

خیلی از مردم فکر می کنن که یائسگی دلیل کاهش علاقه در رابطه جنسی می شه . مردان و زنان هر دو احساس می کنن با افزایش سن زمان بیشتری زمان میبره تا از نظر جنسی تحریک شن . اگه داروهایی مثل ضدافسردگیا ، آروم بخش ها و ضدفشار خون بالا که در زمان یائسگی بیشتر استفاده می شه می تونه عامل جلوگیری کننده از جواب جنسی شما باشه .

محققان مشخص کردن که اینجور تغییراتی به کاهش استروژن ارتباطی نداشته بلکه به فاکتورهای دیگری مثل اخلاق ، سلامتی کلی و شرایط زناشوئی رابطه داره . کاهش استروژن فقط به درد درزمان نزدیکی رابطه داره .

بدن زنان هم اینکه تعدادی از هورمونهای مردونه ، تستوسترون رو تولید می کنه . بعضی از محققان فکر می کنن که تغییرات در سطح تستوسترون می تونه منتهی به کاهش تمایل جنسی شه . دلایل بسیار کمی اشاره بر اون داره که تعدادی از زنان ممکنه از تجویز مقدار کم تستوسترون سود ببرن اما اثر این درمان نیازمند تحقیقات بیشتریه .

اثرات جانبی تستوسترون در زنان مشکلات پوستی مثل افزایش مو در صورت و بدن و تغییر صداه .

هورمون استروژن به وسیله تخمدانها تولید می شه . با افزایش سن تغییرات مهمی در افراد اتفاق می افته که بر تولید این هورمون اثر میذاره . دو تخمدان اندامی بیضوی شکل کوچیک هستن که در دو طرف بالای رحم قرار گرفتن . در زمان تولد اونا شامل ۰۰۰/۷۰۰   فولیکول کیسه مانند بوده که هر کدوم یکی تخمک رو محدود کرده . از این تعداد تنها حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ فولیکول بطور کامل بالغ شده و تخمک درزمان سیکلای قاعدگی آزاد می شن . بقیه فولیکولا درزمان گذشت زمان از بین رفته و پنهون می شن . فولیکولای بالغ در تولید استروژن و بالغ شدن تخمک نقش دارن .

درزمان سنین باروری هیپوتالاموس ( یه تیکه از مغز ) هورمون رها کننده گنادوتروپین ( GnRh ) رو آزاد می کنه . این هورمون روی غده هیپوفیز که در قسمت پایه مغز قرار گرفته اثر کرده و منتهی به ترشح هورمون LH و FSH از غده هیپوفیز می شه . هورمون LH  و FSH به نوبه خود دلیل بالغ شدن فولیکولا در تخمدان شده و یه تخمک جدید از فولیکول هر ماه آزاد می شه . فولیکول هم اینکه تولید هورمونای جنسی استروژن و پروژسترون رو زیاد کرده که این هورمونها دلیل کلفت تر شدن پوشش داخلی رحم می شه . این پوشش داخلی خود رو آماده کرده تا تخمک بارور شده رو قبول کنه و اونو تغذیه کنه . در صورت نبود لقاح ، مقدار استروژن و پروژسترون کم شده و پوشش داخلی رحم کنده و ریزش می کنه  و خونریزی قاعدگی شروع می شه . همزمان با رسیده به نزدیک یائسگی ، تخمدانها شروع به مقاومت در برابر هورمون FSH  کرده و غده هیپوفیز بیشتر و بیشتر FSH تولید کرده تا سطح استروژن رو بالا نگه داره . این حالت دلیل سیکل قاعدگی نامرتب شده و خونریزیهای سنگین و غیرقابل پیش بینی در طول پریودها اتفاق می افته .

با در نظر گرفتن اینکه میزانFSH در نزدیک یائسگی در حال بالا و پایین رفتنه پس تنها یه نتیجه آزمایش FSH واسه تشخیص یائسگی کافی نیس . حتی بعد از یائسگی ، تولید استروژن بوسیله تخمدانها همیشه بطور کامل متوقف نمی شه . هر چند سطح استرادیول ( یه فرم از استروژن ) کم میشه ، فرم ضعیف تر استروژن ( استرون ) به تولید خود مخصوصا در بافت چربی با کمک غدد  فوق کلیه ادامه میده . هر چند این فرم استروژن ضعیف تر از استرادیول تولید شده بوسیله تخمدانهای همیشه بطور کامل متوقف نمی شه .  هر چند این فرم استروژن ضعیف تر از استرادیول تولید شده بوسیله تخمدانهاه اما تولید اون با افزایش سن و یا اندازه بافت چربی زیاد می شه .

پروژسترون هورمون جنسی دیگه س که بوسیله تخمدانها تولید می شه . کار این هورمون کمک به آماده شدن رحم واسه تخمک بارور شده و ریزش پوشش داخل رحم اگه تخمک بارور نشوده . اگه تخمدان به اندازه کافی پروژسترون تولید نکنه تا این عمل رو بکنه ، پوشش داخلی ممکنه به رشد خود ادامه داده تا زمانیکه یه کاهش در مقدار استروژن تو یه سیکل اتفاق بیفته . دراین پریود خونریزی شدید ممکنه دیده شه ، چون رحم بطور غیرمعمول پوشش کامل خود رو از دست میده.

خیلی از مردم فکر می کنن که یائسگی دلیل کاهش علاقه در رابطه جنسی می شه . مردان و زنان هر دو احساس می کنن با افزایش سن زمان بیشتری زمان میبره تا از نظر جنسی تحریک شن . اگه داروهایی مثل ضدافسردگیا ، آروم بخشا و ضدفشار خون بالا که در زمان یائسگی بیشتر استفاده می شه می تونه عامل جلوگیری کننده از جواب جنسی شما باشه .

محققان مشخص کردن که اینجور تغییراتی به کاهش استروژن ارتباطی نداشته بلکه به فاکتورهای دیگری مثل اخلاق ، سلامتی کلی و شرایط زناشوئی رابطه داره . کاهش استروژن فقط به درد درزمان نزدیکی رابطه داره .

بدن زنان هم اینکه تعدادی از هورمونهای مردونه ، تستوسترون رو تولید می کنه . بعضی از محققان فکر می کنن که تغییرات در سطح تستوسترون می تونه منتهی به کاهش تمایل جنسی شه . دلایل بسیار کمی اشاره بر اون داره که تعدادی از زنان ممکنه از تجویز مقدار کم تستوسترون سود ببرن اما اثر این درمان نیازمند تحقیقات بیشتریه .

اثرات جانبی تستوسترون در زنان مشکلات پوستی مثل افزایش مو در صورت و بدن و تغییر صداه

علائم و نشونه ها

هر زنی یائسگی رو متفاوت تر از دیگری تجربه می کنه.حتی سنی که یائسگی در اون شروع می شه ممکنه خاص خودتون باشه.بعضی از خانمها در ۳۰ یا ۴۰ سالگی و بعضیا حتی تا ۶۰ سالگی به اون نمی رسن.اما یائسگی بیشتر وقتا بین سنین ۴۵ تا۵۵ اتفاق میفته.

عائم و نشانهاتون ممکنه خیلی منحصر به فرد باشه.شما ممکنه مانند یه نسیم با علائم و نشونه های کم وارد یائسگی شید.یا ممکنه تعدادی از تغییرات روحی و فیزیکی رو تجربه کنین شامل:

– قاعدگی بی نظم . عادت ماهیانه ممکنه به صورت یهویی متوقف شه ، یا کم کم سبک تر ویا شدید تر و بعد متوقف شه.غیر قابل پیش بینی بودن عادتهای شما ممکنه اولین نشونه رسیدن یائسگی در شما باشه.

– کاهش باروری . وقتی تخم گذاری شروع به تغییرات کم و زیاد کنه احتمال حامله شدن کم می شه. تا وقتی که عادت ماهیانه واسه یکسال نداشته باشین،  حاملگی هنوز ممکنه.

– تغییرات دستگاه تناسلی زنان و مجاری ادراری. با پایین اومدن اندازه استروژن، بافت پوششی واژن و پیش آب راه شما خشک تر شده ،نازک و شکننده می شه و خاصیت ارتجاعی خود رو از دست میده.با کم شدن نرمی و لزجی شما ممکنه احساس سوزش و خارش کنین،همراه با افزایش خطر عفونت مجاری ادراری و واژن . این تغییرات ممکنه تماس جنسی رو ناخوش آیند و دردناک کنه.شما ممکنه همیشه احساس ادرار و یا نیاز فوری به ادرار داشته باشین و یا شما ممکنه بی اختیاری ادراری رو تجربه کنین.

–  احساس گرما و سرخ شدن یهویی Hot flashes . با پایین افتادن اندازه استروژن شما،رگهای خونی ممکنه به سرعت گشاد شده و موجب افزایش دمای پوست شه . این می تونه منتهی به احساس گرما شه که به طرف بالا حرکت میکنه از سینه ها به شونه ها ،گردن و سر شما . شما ممکنه عرق کنین، و به مجرد اینکه عرق از روی پوست شما بخار شد احساس لرز،ضعف و کمی بیحالی. صورت شما ممکنه برافروخته باشه، و لکه های قرمزبر سینه ، گردن و بازوها ممکنه ظاهر شه.بیشتر این گرمی و سرخ شدن یهویی ممکنه از ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه طول بکشه، با اینکه اونا می تونن بیشتر طول بکشن، تکرار خوب زمان این گرمی و سرخ شدنا از یکی به یکی دیگه فرق میکنه. شما ممکنه هرچند ساعت یه بار یا فقط بعضی وقتا دچار شید.اونا می تونن در هر وقتی از روز یا شب اتفاق افتند.اونا ممکنه یه تیکه از زندگی شما واسه یه سال یا بیشتر باشن ، یا شما ممکنه هیچوقت اونا رو نداشته باشین.

مشکلات خواب و عرق شبونه. عرق شبونه معمولا یکی از نتیجه های گر گرفتگی است. شما ممکنه از خواب بپرید در حالی که بدن شما خیس عرق شبونه به خاطر گر گرفتگیه و به دنبال اون لرز داشته باشین.شما ممکنه اشکال در دوباره خوابیدن داشته باشین یا گرفتن یه خواب به طور کامل با استراحت و عمیق داشته باشین.کمبود خواب بر اخلاق شما و سلامتی شما تاثیر میذاره.

– تغییرات در ظاهر. خیلی از زنها نسبتأ چاق می شن در حدود ۵ پوند به صورت میانگین در بین دوران گذار به یائسگی.چربی که قدیم در لگنها و رانها متمرکز شده خود رو به بالی کمر و شکم شما میکشونه. شما ممکنه احساس کنین که پری سینه هاتون از بین رفته ،موهاتون کم پشت و پوست چروک دار شده. اگه که شما قبلأ جوش بلوغ رو تجربه کردین، این ممکنه بدتر شه.هر چند اندازه استروژن میفته،بدن شما ادامه میده به تولید مقدار کمی از هورمون مردونه تستوسترون ، در نتیجه شما ممکنه موهای زبر و خشن بر چانه، لب بالایی ،سینه و شکم بیرون بیارین.

– تغییرات احساسی و تشخیصی. شما ممکنه احساس بیقراری ، خستگی ، کاهش حافظه و محدود شدن تمرکز در نتیجه رسیدن به یائسگی  داشته باشین.این علائم بعضی وقتا از اوقات همراه با تغییرات سطح هورمونیه ف ولی عوامل دیگری به نظر میاد در مورد این تغییرات باشه ، شامل محرومیت از خواب و اتفاقات پر خطر زندگی مانند بیماریها و مرگ والدین،ترک منزل به وسیله بچه های بزرگ شده و یا برگشت اونا به خونه ، و بازنشستگی.

تغییرات بدن موقع یائسگی

اگه بخوایم بطور دقیق کلمه یائسگی (منوپوز Menopause) رو معنی کنیم، به آخرین قاعدگی (عادت ماهانه) هر خانمی که در نزدیک ۵۱ سالگی اتفاق می افته این کلمه می گن. با این حال یائسگی معانی گسترده تری داشته و امروزه بیشتر به تغییراتی که در زندگی خانمها چندین سال قبل و بعد از آخرین عادت ماهانه شون ایجاد می شه می گن. این مسائل به دلیل تغییراتیه که در اندازه هورمونهای اونا بوجود اومده و باعث ایجاد مشکلاتی واسه اونا می شه.

بیشتر خانمها خود رو با این تغییرات موافق و هماهنگ می کنن و مشکلی براشون ایجاد نمی شه و بعضی از خانمها هم از بروز یائسگی بسیار خوشحال می شن و اونو یه آزادی واسه خود حساب می کنن چون دیگه از دست عادت ماهانه (قاعدگیا) و هم ترس از ایجاد حاملگیای ناخواسته رها می شن. با این حال بعضیا از خانمها در دوران یائسگی دچار مشکلات زیادی می شن که بر خلاف درمانهای غیر داروئی این مشکلات رفع نمی شن و مجبور هستن که از درمانهای دارویی استفاده کنن.

 

 علائم و نشونه های هورمونی یائسگی

بیشتر (اما نه همه) مشکلات یائسگی به دلیل تغییراتی که در اندازه هورمون استروژن ایجاد می شه بوجود میان. این مشکلات عبارتند از: بی نظم شدن قاعدگیا، داغ شدن و گرگرفتگی، عرق ریزش شبونه، بدخوابی، مشکلات روحی و روانی، سردردها، درد عضلات و مفاصل، مشکل در فعالیت جنسی، مشکلات ادراری و تغییراتی در پوست و مو.

بی نظم شدن قاعدگی

معمولا اولین علامت بروز یائسگی، بی نظم شدن قاعدگی هاس. وقتی که تخمدانا در تولید هورمونهای استروژن و پروژسترون دچار مشکل می گردن، چرخه قاعدگی هم بی نظم می شه. معمولا، اول مدت چرخه قاعدگی کوتاهتر می شه و از ۲۸ روز به ۲۱ تا ۲۵ روز می رسه. بعد بعد از یه مدت چرخه قاعدگی طولانی تر شده و در بعضی مواقع اصلا قاعدگی ایجاد نمی شه.

به غیر از تغییراتی که در مدت زمان چرخه قاعدگی ایجاد میشه، بعضی وقتا قاعدگیای شدید همراه با خونریزی زیاد که چندین روز زمان میبره اتفاق می افته و بعضی وقتا هم قاعدگیای کوتاه و جزئی روی میده. از آنجائی که در این مواقع، بیشتر چرخه های قاعدگی بدون آزاد شدن تخمک از تخمدانا رخ میدن، باروری خانمها هم کم میشه. با اینحال، هنوزم امکان حاملگی در این خانمها هست و پس باید حتی تا یکسال بعد از آخرین قاعدگی هم از روشای جلوگیری از بارداری استفاده شه تا دچار حاملگی ناخواسته نگردند.

گرگرفتگی و عرق ریزش شبونه

گرگرفتگیا و داغ شدن، بیشتر در سنین ۴۷ یا ۴۸ سالگی شروع می شن و در بیشتر خانمها حدود دو یا سه سال زمان میبره. در بعضی از خانمها گرگرفتگی از سنین پایین تری شروع می شه. بعضی وقتا وقتی که فقط سن خانمها در دهه ۳۰ یا ۴۰ قرار داره این گرگرفتگیا شروع می شن و می تونن به مدت ۵ تا ۱۰ سال هم طول بکشه. ۲۵ درصد خانمها بعد از ۵ سال هم بعضی وقتا دچار گرگرفتگی می شن.

گرگرفتگی و عرق ریزشسای شبونه شایعترین علائم یائسگی هستن و حدود ۷۵ درصد خانمها دچار این مشکلات می گردن. در مراحل اولیه یائسگی، گرگرفتگی و عرق ریزش شبونه ممکنه فقط در هفته قبل از قاعدگی (عادت ماهانه) ایجاد شن یعنی در وقتی که سطح هورمون استروژن بطور طبیعی پایین میاد. در آخر، سطح هورمون استروژن درزمان تموم دوره قاعدگی شروع به بالا و پایین رفتن کرده و باعث می شه که گرگرفتگی در هر وقتی از دوره قاعدگی بروز کنه.

بعضی از خانمها می تونن قبل از شروع گرگرفتگی، وقوع اونو احساس کنن که بیشتر اونو با افزایش فشار در سرشون احساس می کنن. درزمان چندین دقیقه، سر و گردن دچار گرگرفتگی شده و بعد شونه ها و سینه رو گرفتار می سازه. گرگرفتگی در خانمها بیشتر باعث بروز ناراحتیای زیادی واسه اونا می شه.

معمولا گرگرفتگی فقط چند ثانیه طول میکشن اما می تونن به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر هم باقی بمونن و درزمان روز هم چندین بار اتفاق بیفتن. هم اینکه شما ممکنه فهمیده باشین که دچار عرق ریزش، طپش قلب، احساس ضعف و یا غش شدین. عرق ریزش شبونه می تونه بسیار شدید شده و خواب خانمها رو دچار مشکل سازه. بعضی از خانمها شبه ها به اندازه ای عرق می کنن که مجبور می شن لباس و یا حتی زیرپوش خود رو به طور کامل خیس شده رو عوض کنن.

بدخوابی

بدخوابی هنگام یائسگی فقط به دلیل بروز عرق شبونه نیس بلکه می تونه نشونه ای از یه اضطراب یا افسردگی زمینه ای باشه. اشکال در خوابیدن معمولا نشونه اضطراب در فرده. در اینجور مواردی شما احساس خستگی شدید می کنین اما نمی تونین بخوابین چون همیشه در فکر وقایعی که درزمان روز اتفاق افتاده هستین و یا در مورد برنامه های آینده تون نگرانین.

بیدار شدن در صبح خیلی زود و یا نیمه های شب ممکنه نشون دهنده بروز افسردگی باشه. در مواردی که افسردگی هست شما بدون هیچ مشکلی بخواب می رید اما در ساعت ۲ یا ۳ نیمه شب از خواب بیدار میشین و دیگه تا صبح خوابتون نمی بره. در خانمهایی که قبل از وقوع یائسگی دچار اضطراب یا افسردگی بودن، یائسگی باعث شدید شدن این مشکلات می شه که ممکنه واسه رفع اونا نیاز به به کار گیری بعضی از داروها شه. در اینجور مواردی، قبل اینکه مشکل شما شدیدتر شه و در خواب شما اخلال ایجاد کنه با دکتر مشورت کنین.

مشکلات روحی و روانی

بدخوابی اثر خیلی بدی بر روح و روان افراد داشته و باعث می شه که درزمان روز دچار خستگی، خواب آلودگی، اشکال در تمرکز فکری و افسردگی شن. این مشکلات بیشتر خیلی ناراحت کننده هستن و باعث می شن که افراد در کارای روزمره خود دچار مشکلاتی گردند. پیدا کردن راههایی واسه بهبود خواب (چه بوسیله کنترل گرگرفتگیا و چه به وسیله درمان افسردگی) باعث می شه که تعادل روحی و روانی آدما به حالت اولیه برگرده.

سردردها

بالا و پایین رفتن سطح هورمونها در بعضی از خانمها باعث شدید شدن میگرن و بقیه سردردها می شه. خیلی از خانمها میفهمن که بین وقوع سردردهایشان و چرخه قاعدگی شون ارتباطی هست که مخصوصا این رابطه در ۵ تا ۱۰ سال قبل از یائسگی بیشتره. علائم و مشکلات قبل از قاعدگی درزمان این مدت زیاد می شه و هم سردردهای میگرنی و هم سردردهای غیرمیگرنی درزمان هفته قبل از قاعدگی می تونن بدتر شن. سردردها معمولا وقتی که هورمونها دیگه بالا و پایین نرفته و تو یه حد ثابت باقی بمونن، بهبود پیدا میکنن، اما در صورت ضرورت می تونین با مشورت پزشکتون از درمانهای داروئی هم استفاده کنین.

درد عضلات و مفاصل

دردهایی که در مچ دستها، زانوها، مچ پاها و کمر درست می شن مشکل شایعی در یائسگی هستن که می تونن با آرتریت (التهاب مفاصل) اشتباه گرفته شن.

مشکل در فعالیت جنسی

هورمون استروژن در خانمها باعث می شه که مهبل و اعضای تناسلی اونا مرطوب نگه داشته شه پس موقع یائسگی که هورمون استروژن کم میشه، خشکی مهبل می تونه واسه خانمها مشکل ساز شه. تو یه همچین موقعیتی، مقاربت دردناک می شه و خطر بروز عفونتهای ادراری زیاد می شه. از آنجائی که انجام مقاربت می تونه باعث تحریک تولید ترشحات لیز کننده شه، ادامه مقاربتهای منظم باعث جلوگیری از خشک شدن اعضای تناسلی می شه.

مشکلات ادراری

میل دائم به رفتن به توالت، حتی وقتی که تازه از اونجا بیرون آمدهاید، علامت شایعی در مریضی سیستیت (التهاب مثانه) هستش. این وضعیت ممکنه بعد از یائسگی بدتر شه. بعضی وقتا ادرار به دلیل وجود میکروبها دچار عفونت می شه که نیاز به درمان با آنتی بیوتیکها (چرک خشک کنا) داره. پس اگه دچار سیستیت هستین و همیشه توالت می رید با دکتر خود مشورت کنین.

بی اختیاری ادراری که به دلیل ضعیف شدن عضلاتی که در دور و بر مثانه قرار دارن ایجاد می شه و در اثر زایمانهای زیاد ایجاد میشه موقع یائسگی و کاهش سطح هورمون استروژن، بدتر می شه. خانمهایی که دچار اینجور وضعیتی هستن معمولا موقع سرفه کردن، خندیدن شدید، دویدن و هم موقع مقاربت دچار نشتی ادرار می شن.

تغییرات در پوست و موها

هورمون استروژن در خانمها باعث مرطوب نگه داشتن پوست و تحریک رشد موها شه. واسه همینه که موقع حاملگی که هورمون استروژن شدیدا زیاد می شه، صورت خانمها قشنگ تر می شه. در صورت از دست دادن استروژن، پوست خشک می شه، نرمی خود رو از دست میده و دارای چین و چروک می شه. تو یه همچین موقعیتی، رشد موها هم آهسته می شه و موها نازک تر شده و فرم دادن به اونا مشکل تر می شه.

اضافه شدن وزن و یائسگی

کم شدن فعالیت خانمها در سنین یائسگی که بیشتر به دلیل زندگی ماشینی امروزه ایجاد می شه و بعضی وقتا هم به دلیل درد مفاصل روی میده همراه با کم شدن سوخت و ساز بدن که به دلیل بالا رفتن سن ایجاد می شه، همه عواملی هستن که منجر هم اینکه شدن وزن و چاقی می شن. تغییرات هورمونی هم نقش مهمی در بروز چاقی در خانمها دارن چون هورمون استروژه که مسئول ایجاد شکل اندام خانمهاه موقع یائسگی کم شده و در نتیجه باعث می شه که بعد از یائسگی، چربی زیادی در دور و بر شکم و کمر خانمها بوجود آید.

چگونگی تشخیص یائسگی

علائم و مشکلاتی که در یائسگی درست می شن معمولا دلایل و مدارک خوب و کافی هستن که تشخیص یائسگی رو تو یه خانوم قطعی می سازه (مخصوصا اگه در اواخر دهه چهل و اوایل دهه پنجاه زندگی باشه).

با این حال اگه هرگونه شکی در این موارد وجود داشته باشه و نتونیم بفهمیم که این مشکلات به دلیل یائسگیه یا دلیل دیگری داره، میشه با یه آزمایش ساده خون و اندازه گیری سطح هورمونا، این تشخیص رو قطعی کرد.

ممکنه لازم شه که آزمایش خون رو چند بار تکرار کنیم (مخصوصا در خانمهای جوون) چون بالا و پایین رفتن هورمونها در حالت طبیعی هم می تونه بعضی وقتا با نتایجی که در یائسگی ایجاد می شه اشتباه گرفته شه.

علل

یائسگی در حالت عادی شروع می شه وقتی که تخمدانهای شما شروع می کنن به کاهش ساختن استروژن و پروژسترون. در بین سالهای تولید مثل شما این هورمونها ، عادت ماهانه و تخمک گذاری شما رو تنظیم می کردن.در اواخر ۳۰ سالگی مقدار پروژسترون تولیدی بدن کم میشه و تخمکهای باقی مونده تخمدانهای شما اونقدر کم هستن که نمی تونن لقاح پیدا کنن. در آخر عادت ماهیانه متوقف شده و شما نمی تونین حامله شید. چون این روند در بین سالها اتفاق میفته، یائسگی معمولا به این ۲ مرحله تقسیم می شه:

– قبل از یائسگی. این وقتیه که شما شروع به تجربه علائم و نشونه های یائسگی می کنین.با اینکه شما هنوز قادر به تخمک گذاری هستین.اندازه هورمونهای شما به صورت نا جوری افزایش و کم میشه، و شما ممکنه دچار گر گرفتگی و تغییرات در عادت ماهیانه شید. مثلا مقدار جریان ماهیانه ممکنه بی نظم ، شدیدتر و یا سبک تر از عادی باشه.این یه روند طبیعیه که منتهی به یائسگی و ممکنه به مدت ۴ تا ۵ سال و یا طولانی تر طول بکشه.

– بعد از یائسگی. وقتی که ۱۲ ماه گذشت و شما هیچ عادت ماهیانه نداشتید، شما به یائسگی رسیدین.تخمدانهای شما تولید اندازه کمتری استروژن و پروژسترون می کنه، و اونا تخمک آزاد نمی کنن، سالهایی که بعد از اون میاد موسوم به بعد از یائسگیه.

عوامل خطر

یائسگی معمولا یه روند طبیعیه.ولی مطمئنا بیشتر درمانهای جراحی و پزشکی می تونن زودتر از موعد انتظار باعث یائسگی شن. اینا عبارتند از:

– برداشتن رحم. عمل جراحی هیسترکتومی که طی اون رحم ورداشته می شه، ولی تخمدانها به جای می مانند ، معمولا باعث یائسگی نمی شه.با اینکه شما عادت ماهیانه ندارین ولی تخمدانهای شما هنوز تخمک آزاد می کنن. ولی عملی که هم تخمدانهای شما و هم رحم رو برمی دارن باعث یائسگی می شه. هیچ دوره قبل از یائسگی موجود نیس و عوضش قاعدگی شما بدون این دست اون دست کردن متوقف می شه و شما گر گرفتگی و دیگه علائم و نشونه های یائسگی رو دارین.