: جنین به به وسیله ناف اکسیژن،خون و مواد غذایی رو دریافت میکنه و در این هنگام ۱ ورید و ۲ شریان عبور میکنن.پس از اینکه نوزاد به دنیا میاد،جدایی بقایای بند ناف صورت میگیره.کارکرد خاصی رو آدم بالغ از طرف نافش احساس نمی کنه و فقط از جهت بروز بعضی مشکلا مثل فتق مفی کننده اهمیتش بالا رفته و زیاد شده.

فوق تخصص زنان، زایمون و نازایی در چهارمحال و بختیاری گفت: سلولای بنیادی، توانایی تبدیل به تموم سلولای بدن رو دارن. این سلولا توانایی خود نوسازی و فرق به شکلای جور واجور سلولا از جمله سلولای خونی، قلبی، عصبی و غضروفی رو دارن.

مریم نعمتی، اعلام کرد: سلولای بنیادی در بازسازی و بازسازی بافتای جور واجور بدن بدنبال آسیب و جراحت، موثر بوده و می تونن به درون بافتای آسیب دیده ای که بخش کلی سلولای اونا از بین رفته، پیوند زده شن و جانشین سلولای آسیب دیده شده و به بازسازی و رفع مشکل در اون بافت بپردازند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، ایشون اضافه کرد: به دلیل توانایی منحصربه فرد سلولای بنیادی، این سلولا امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی هستن. هم اینکه تحقیقات در این مورد علم ما رو درباره چگونگی رشد و ساخت یه اندام از یه سلول تک زیاد کرده و مهم تر اینکه به فهم ساختار جایگزینی سلولای سالم با سلولای آسیب دیده کمک کرده.

نعمتی با بیان اینکه سلولای بنیادی رو براساس خصوصیات و ویژگی به سه دسته سلولای بنیادی جنینی، سلولای بنیادی بالغ و سلولای بنیادی خون بندناف تقسیم می کنن، گفت: سلولای بنیادی جنینی از توده سلولی داخلی جنین ۱۶- ۱۴ روزه گرفته می شه و میتونه تموم سلولا و بافتای یه فرد کامل رو بسازه. سلولای بنیادی بالغ هم به سلولایی که پس از تولد از بافتای جور واجور فرد بالغ جدا می شن، می گن. سلولای بنیادی خون ساز موجود در مغز استخون، مغز، کبد و بقیه بافتا از این دسته هستن که قدرت فرق به بعضی از بافتا رو دارن.

به گفته ایشون، سلولای بنیادی خون بندناف از بندناف استخراج شده و مثل سلولای بنیادی خون ساز مغز استخون هستن.

نعمتی با اشاره به دور ریخته شدن خون باقیمونده در بندناف و جفت پس از تولد، گفت: این خون غنی از سلولای بنیادیه. سلولای بنیادی خون بندناف مثل سلولای بنیادی خون ساز مغز استخون شامل سلولای قرمز، سفید و پلاکتا بوده و قادر به ساخت شکلای جور واجور سلولای دیگه و بازسازی و نگهداری سلولا موقع جراحت هستن.

این فوق تخصص زنان، زایمون و نازایی اضافه کرد: اگه قدرت درمانی سلولای بنیادی رو ۱۰۰ درصد در نظر بگیریم، باید بگیم که علم الان فقط به ۱۰ درصد اون دست یافته و ۹۰ درصد نامعلوم باقی مونده. سلولای بنیادی مولتی پتانسیل هستن و محققان امیدوارن در آینده ای نزدیک به این وسیله بتونن به کابوس درمان بیماریای صعب العلاج و لا درمون پایان بدن.

نعمتی گفت: امروزه در بیشتر کشورای پیشرفته بانک خون بند ناف هست تا خون بندناف نوزاد به جای اینکه دور ریخته شه، ذخیره سازی شده و در آینده واسه خود اون یا بقیه بیماران استفاده شه. واسه این منظور والدین قبل از تولد نوزاد مبادرت به ثبت نام در این بانک می کنن و بدون این دست اون دست کردن بعد از زایمون، بندناف از نوزاد جدا و به وسیله یه سوزن، خون از بندناف و جفت جمع آوری شده و به کیسه های خون منتقل و خون بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می شه.

ایشون گفت: این سلولا در درمان بیشتر بیماریای با منشاء خونی مانند سرطانای خون، سرطانای مغز استخون، تالاسمیای ماژور، فلج و آسیب مغزی، مشکل سیستم ایمنی بدن، بیماریای غضروفی و مفصلی، بعضی نارساییای کبدی و بعضی بیماریای پوستی استفاده می شه. این در حالیه که درمان دیگه بیماریا مانند دیابت نوع یه (وابسته به انسولین) در مرحله تحقیقات قرار داره.

منبع :