یکی از بیماریایی که از راه رابطه جنسی به فرد دیگه منتقل میشه و شایع ترین مریضی منتقله نیزه زگیل تناسلیه که نشونه و علامتی در بیشتر موارد نداره و در بعضی از افراد در ناحیه تناسلی به شکل خال گوشی تک و پراکنده و برجسته مشاهده میشه.میخوایم شما رو زگیل تناسلی به شکل کامل آشنا کنیم.

یکی از راه ایی که واسه جلوگیری از منتشر کردن زگیل تناسلی هست به کار گیری واکسنه. دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادرای تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری به سوالهای شما در مورد واکسن و زگیل تناسلی جواب میدن:

واکسن زگیل تناسلی باعث جلوگیری از دچار شدن به زگیل می شه؟

خیر، تزریق واکسن زگیل تناسلی فقط واسه جلوگیری از دچار شدن به دو نوع ویروس زگیل تناسلی که باعث ایجاد سرطان دهانه رحم می شن مؤثره و باعث جلوگیری از دچار شدن به نوعای دیگه زگیل نمی شه.

بهترین زمان تزریق واکسن چه وقتیه؟

بهترین زمان تزریق واکسن واسه دختر خانوما در سن ۱۱-۱۲ سالگی و قبل از شروع فعالیتای جنسیه و بعد از دچار شدن به زگیل تناسلی زدن واکسن هیچ فایده ای نداره و پیشنهاد نمی شه. واکسن تنها وقتی مؤثره که فعالیت جنسی شروع نشده.

زمانای تزریق واکسن کیه؟

واکسن در سه دوز و به فاصله ۲ و ۶ ماه بعد از تزریق اول و همه با همً سه دوزه.

چه کسائی نباید از واکسن استفاده کنن؟

۱- اونایی که به زگیل گرفتار هستن

۲- اونایی که حساسیت به تزریق واکسن دارن

۳- زنان حامله

۴- بیماران گرفتار به ضعف ایمنی، سرطان و ایدز

تزریق واکسن خطراتی واسه سلامتی داره؟

درد محل تزریق، تب ناچیز و خارش از مشکلات موقتی تزریق هستن که خودبخود برطرف می شن و در افراد معمولی که بیماریای گفته شده رو نداشته باشن مشکلات زیادی نداره.

واکسنای جدیدی واسه درمان HPV کشف شده؟

الان سه نوع واکسن در دنیا واسه زگیل تناسلی هست :

۱- Cervavic 2- گارداسیل ۳- گارداسیل ۹

که بهترین اونا گارداسیل و گارداسیل ۹ هستن چون که مراقبت بیشتری در مقابل شکلای جور واجور زگیل تناسلی دارن مخصوصا ًاونایی که باعث سرطان می شن.

تزریق واکسن واسه آقایون هم خوبه؟

بله، تزریق واکسن واسه مردان مجرد که سابقه هیچ تماس جنسی ندارن بسیار به درد بخور و پیشنهاد می شه.

تکلیف خانمایی که گرفتار به زگیل تناسلی هستن، چیه؟

بهتره اول با کرایوتراپی زگیلای برجسته رو درمان و بعد هر ۶ ماه تا یکسال معاینه و پاپ اسمیر بکنن واصلاً نگران نباشن چون که در صورت تشخیص زودرس مریضی بدون این دست اون دست کردن درمان انجام می شه و هیچ خطر آنچنانی سلامتی اونا رو تهدید نمیکنه.

تزریق یه دوره واکسن تا آخر عمر نقش پیشگیری داره؟

بله، تزریق سه دوز واکسن گارداسیل ۹ و یه دوره کافیه و احتیاجی به تکرار اون نیس و نقش محافظتی در برابر زگیلای ایجاد کننده سرطان گردن رحم رو داره و کافیه.

تزریق واکسن باعث ریزش خودبخودی زگیلا می شه؟

خیر، تزریق واکسن فقط از تبدیل شدن زگیلا به سرطان جلوگیری می کنه و باعث ریزش نمی شه ولی خیلی از زگیلا خودبخود از بین می رن.

منبع :