اون چیزی که باید درباره زگیل در آلت تناسلی بدونین

دانستنیای مهم درباره زگیل در آلت تناسلی

درباره زگیل در آلت تناسلی چه می دونین؟

زگیل تناسلی یه مریضی با ضایعات با اشکال جور واجور از ضایعات برجسته براق کوچیک ۱ الی ۲ میلی متر تا ضایعه برجسته مخملی شکل و ضایعات زیاد گل کلمی که همرنگ  پوست یا تیره تر و یا روشنتر هستن و در نواحی تناسلی ، کشاله ران و دور و بر مقعد در زنان و مردان دیده می شه متغیره.
عامل مریضی:

عامل مریضی ویروس پاپیلومای انسانیه و با عامل ایجاد زگیل در نواحی دیگه بدن فرق داره.این ویروس شکلای جور واجور کم خطر و پر خطر داره و می تونه ایجاد کننده ایجاد سرطان در آدما مخصوصا در زنان باشه.
چون بهبود خودبخود زگیلا خیلی نادره و می تونه به دلیل خارش نواحی دیگه تناسلی گرفتار کنه و درمان کامل اون مخصوصا در صورت تعدد ضایعات مشکله پس به محض مشاهده موارد فوق افراد باید به دکتر مراجعه کنن و از خود درمانی و درمانهای عادی واسه بقیه زگیلا جداً دوری کنن.
راه انتقال:

از اونجایی که زگیل تناسلی یه مریضی منتقله از راه جنسی حساب می شه، مریض باید از نظر ایدز و هپاتیت بررسی شه و همزمان همسر ایشون هم بررسی شه و در صورت دچار شدن هر دو نفر درمان شن.ویروس از راه به کار گیری تیغ آلوده و در موارد نادری از راه هوله ،مایو و لباس زیر آلوده انتقال پیدا می کنه.


تشخیص:

در تماس یه فرد آلوده با فرد سالم احتمال دچار شدن حدود ۶۰% هستش.نکته مهم اینجاس که در بعضی موارد مخصوصا در مردان ضایعه مشخص نمیشه دید و اینجاس که باید نواحی که احتمال دچار شدن داره به مدت ۵  دقیقه با اسید استیک ۳ تا ۵% آغشته شده و بعد بررسی بیشتر با بزرگنمای به وسیله دکتر انجام بشه.
در بانوان معاینه کامل ژنیکولوژی و انجام پاپ اسمیر ضرورت داره.اگه ضایعه شکل غیر عادی داشته باشه و در ضایعات نامشخص بیوپسی واسه قطعی شدن تشخیص و یا رد سرطانی شدن ضایعات صورت پیدا میکنه.در زگیلای دور و بر مقعد باید اندوسکوپی انتهای روده واسه بررسی زگیلای داخلی هم انجام بشه.
چند تا نکته مهم جهت پیشگیری:
-رعایت اصول اخلاقی و تعهد به حریم خونواده
-نبود دستکاری زگیلا و نواحی گرفتار ،نبود به کار گیری ژیلت در نواحی گرفتار و معاینه و درمان هر دو زوجه.به کار گیری کاندوم می تونه تا حدی خطر انتقال رو کم کنه.
درمانها:
۱٫ به کار گیری محلول پودوفیلین این کار باید فقطً به وسیله دکتر انجام بشه.استفاده به وسیله خود مریض می تونه بسیار خطرناک باشه. در نواحی واژن ،در بارداری و شیرخواران مصرف اون ممنوعه.
۲٫ به کار گیری نیتروژن مایع به روش کرایوتراپی موثرتر از راه اوله باید به فواصل یه الی دو هفته تا بهبود ضایعات تکرار شه.روشای جراحی ،لیزر ،الکتروکوتر ،به کار گیری TCA و تزریق اینتروفرون آلفا هم در موارد خاص کاربرد دارن.
در موارد مصرف سیگار ،الکل،استرس و مشکل ایمنی مریضی سریعتر و بیشتر گسترش پیدا میکنه.درمان ضایعات درد و خارش رو کم می کندو احتمال گسترش ضایعات رو کم می کنه.نابود کردن کامل ضایعات نیاز به حوصله و پی گیر بودن مریض داره.در مبتلایان بررسی منظم و دوره ای به وسیله دکتر و بیوپسی همه گونه ضایعه مشکوک و در بانوان پاپ اسمیر دوره ای ضرورت داره.

دکتر هما فاتحی

.

منبع :