اون چیزی که باید درباره آزمایش اعتیاد بدونین

ممکنه وقتی از آزمایشای اعتیاد با شما صحبت کنیم و شمام آدم سالمی باشین که حتی یه بار هم سیگار رو تجربه نکرده باشین، از ما دلگیر شید. اما اگه بدونین که واسه گرفتن سوء گذشته، همه افراد باید آزمایش اعتیاد بدن شمام راضی میشین که داشتن اطلاعات از اینجور آزمایشایی واقعا کمک کننده س. به همین بهونه به سراغ دکتر پونه کیمیاقلم، روانپزشک و دکتر اعتیاد رفتیم تا با این آزمایشا بیشتر آشنا شیم…

آزمایشای ترک اعتیاد با چه هدفی انجام می شن؟

آزمایشای ترک و بررسی وضعیت اعتیاد، می تونن حضور ماده مصرفی و مورد نظر رو در ترشحات بدن ردیابی کنن.

هدف از انجام تستای آزمایشگاهی اعتیاد از دید دکتر، کمک به پیگیری روند درمان بیمارانه. این تستا واسه رو ساختن دروغ مصرف کنندگان مواد مخدر جفت و جور نشده ان و کاربرد اونا در جهت مچ گیری، اصلا اخلاقی و مجاز نیس.

فقط اگه خود فرد داوطلب باشه، دکتر مجاز به انجام این آزمایشا هستش. تستای جور واجور شناسایی مواد در هر کشور، بسته به قوانین اون کشور کاربرده های متفاوت داره. مثلا، انجام تست مورفین به هنگام ازدواج و در بعضی مشاغل، در کشور ما مجاز شمرده شده. الان با در نظر گرفتن پیشرفتای زیاد در علوم آزمایشگاهی، تستای مختلفی در آزمایشگاها هست. این تستا شامل تست مورفین، حشیش و محرکا از جمله آمفتامین، شیشه، بنزودیازپینا، متادون، کدئین و… است.

مثلا، مصرف قرص ایبوبروفن می تونه به غلط تست حشیش رو مثبت کنه یا مصرف آنتی بیوتیک هایی خاص (از جمله آموکسی سیلین) با تست هروئین و کوکایین تداخل داره و یا مصرف ضددردها، آنتی هیستامین ها و آب نباتای سرد (قرصای مکیدنی واسه سرماخوردگی) می تونه موجب مثبت شدن تست آمفتامین شه. ترکیبات بی حس کننده در دندونپزشکی (از جمله نواکائین) هم در تست کوکائین مشکلاتی رو بوجود میاره.

سوالی که افراد همیشه می پرسن اینه که اگه داروهای ضد افسردگی مصرف کنیم، جواب آزمایش اعتیادمان مثبت می شه یا خیر؟

برخلاف عقاید عادی، مصرف داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب و خواب آورها، با وجود شباهت علایم ایجاد شده اصلاً با تستای تشخیصی مواد تداخلی ندارن و افراد بدون نگرانی و طبق تجویز دکتر مجاز به به کار گیری این داروا هستن.

درباره تداخلات دارویی هم بفرمایید؟

تداخل مهمی که با تست مورفین هست، قرصا و شربتای شامل کدئین هستن که به مدت دست کم دو روز با تست غربالگری مورفین قابل ردیابی هستن. البته پس از مثبت شدن تست مورفین، با تستای اختصاصی و تفکیکی خیلی راحت می تونین از نوع ماده مصرفی باخبر گردید. پیشنهاد می شه که افراد انتخاب شده واسه انجام تست، به خاطر برطرف شدن هرگونه شبه س، دست کم دو روز قبل از انجام تست مخدر از مصرف هر نوع فرآورده کدئین دار دوری کنن.

گفته می شه که میشه به آزمایشای اعتیاد کلک زد و اونا رو برعکس نشون داد! نظر شما چیه؟

بدیش اینه واسه مخفی کردن مصرف مواد و کسب نتیجه منفی در تست، راه هایی عادی شده و به کار میره. مثلا، بعضی وقتا افراد دست به ترقیق نمونه میزنن که خیلی راحت با بررسی کراتین و اندازه اسیدیته ادرار قابل تشخیصه. کلا باید بگیم که با انجام تستای معتبرتر که در بعضی مراکز اختصاصی انجام می شه، این روش ها هم کمکی نمیکنه.

میشه سیگاری بودن افراد رو هم با آزمایش سبک و سنگین کرد؟

نیکوتین موجود در سیگار، یه مدت پس از مصرف به مواد مختلفی تبدیل می شه. بعضی از این مواد به مدت طولانی تری در بدن باقی می مانند که از راه ادرار هم قابل ردیابی هستن. بر این پایه تستای ادراری ساده ای معرفی شدن که دو تا چهار روز پس از مصرف سیگار قدرت ردیابی متابولیتا رو دارن. به کار گیری این روش ها هنوز به طور کامل در کشور ما عادی نشده.

ردیابی مواد مخدر در خون و ادرار

راه های بررسی این مواد از راه ادرار، پلاسمای خون، بزاق و عرقه. الان همه این مواد در ادرار قابل ردیابی هستن. بسته به ماده مصرفی مدت زمان پیگیری این مواد فرق داره.

البته باید بدونیم که این زمانا تقریبی هستن و در افراد جور واجور با در نظر گرفتن ویژگیای فردی مانند سن، اندازه متابولیسم، حجم توده بدنی، تناوب مصرف و اندازه ماده مصرفی می تونه کمی متغیر باشه و در نظر گرفتن این موضوع نکته مهمیه. مدت زمان ردیابی این مواد در خون و بزاق کمی کمتره.

در اول از معرفای کاغذی ادرار استفاده می شه که در صورت مثبت بودن، جهت تایید تشخیص از روشای تخصصی تری مثل گاز کروماتوگرافی و اسپکترومتری و رادیوایمونواسی استفاده می شه. هر کدوم از این روش ها امتیازات و مشکلات خاص خود رو دارن اما معمولاً در اول امر مورد استفاده قرار نمی گیرن.

نوع ماده مخدر تا کی قابل ردیابیه؟

حشیش

از ۱ روز تا ۴ هفته     –

هروئین

۳ تا ۴ روز

کوکائین

۲ تا ۴ روز

متادون

۳ روز

مورفین

۲ تا ۳ روز

PCP یا گرد فرشته

۳ تا ۸ روز

شیشه (آمفتامین)

۱ تا ۳ روز

الکل

۳ تا ۵ روز

بنزودیازپینا (دیازپام، اگزازپام و…)

۳ روز تا ۳ هفته

منبع :