این مطلب با عنوان “چیزی که والدین باید قبل از مراجعه کودکشون به دندونپزشکی بدونن” به وسیله دکتر ابوالفضل شفیعی متخصص دندونپزشکی کودکان با همکاری استادان بخش کودکان دانشکده دندونپزشکی رفسنجان جفت و جور و واسه مجله پزشکی دکتر سلام فرستاده شده. با مطالعه این مطالب با خیال راحت کودکتون رو به دندونپزشکی ببرین.  

 

پدر و مادر عزیز:

  1. جهت اولین مراجعه به دندانپزشک منتظر ایجاد درد در دندانه های کودکتون نباشین.

بهتره از زمان رویش اولین دندونای شیری، به شکل منظم هر شش ماه یه بار کودک خود رو جهت معاینه پیش دندانپزشک ببرین. این مراجعات کمک میکنه هم خودتون اطلاعات و مشاوره های مناسب در مورد چگونگی حفظ سلامت دندانه های کودکتون رو دریافت کنین و هم کودکتون با محیط مطب و کارکنان اون آشنا شده و قبل از ایجاد پوسیدگی، درد و آبسه در دندانهایش، چند تجربه مورد پسند از دندونپزشکی بدست آورد. در این صورت، کودک واسه جلسات درمانی احتمالی در آینده خیلی راحت تر مراجعه می کنه.

  1.  جواب سوالات و نگرانیای کودک درباره دندونپزشکی رو به دندانپزشک بندازین.

اگه کودک شما قبل از مراجعه به دندونپزشکی سوالات و نگرانیایی هاش رو با شما مطرح می کنه، بهش دروغ نگید و بادادن جوابایی که خودتون هم از اونا اطمینان ندارین، اونو دچار استرس بیشتر نکنین. بهتره جواب دادن به سوالات اونو به دندانپزشک بندازین. دندانپزشک کودکان بخوبی می دونه چیجوری با بکاربردن کلماتی مناسب و درسطح درک کودک به این سوالات جواب دهد و نگرانیای کودک رو برطرف کنه.

  1. هیچ وقت کودک رو به عنوان تنبیه و یا با تهدید به دندونپزشکی نیارین.

  2. قبل از رفتن به دندونپزشکی به کودک قول جایزه یا هرچیز خوب دیگری ندین.

این نوع قولای قبلی معمولا باعث شکل گرفتن این تصور در کودک می شه که قراره اونو جای بدی ببریم، چراکه کودک میدونه واسه رفتن به یه جای خوب مثل پارک جایزه داده نمی شه. اگه درنظر دارین به کودک جایزه بدین بهتره این اقدام در صورت همکاری قابل قبول اون جهت انجام درمان، بعد ازپایان کار و بدون اطلاع قبلی انجام بشه.

  1. اصلا درحضور کودک درباره خاطرات و تجربیات بد خود از دندونپزشکی صحبت نکنین.

برعکس بهتره با دادن پیامای  مثبت درباره دندونپزشکی، کودک رو از نظر روانی آماده رفتن به پیش دندانپزشک کنین.

  1. بهتره قبل از رفتن به دندونپزشکی، کودک استراحت کرده و سرحال باشه.

خستگی و بی حوصلگی کودک، معمولا منتهی به نبود همکاری کودک با دندانپزشک یا خوابیدن اون روی صندلی دندونپزشکی می شه و انجام یه درمان خوب و باکیفیت به وسیله دندانپزشک رو سخت می کنه.

  1. ازبکاربردن کلماتی چون “آمپول”، “سوزن”، “مته” و “خون” که در کودک ترس و اضطراب بوجود میاره،  دوری کنین.

  2. قبل از آشناشدن کودک با محیط پراسترس دندونپزشکی، واسه شروع درمان کودکتون عجله نکنین.

مطب دندونپزشکی از دید کودک، یه جای ناآشنا با صداها و بوهای عجیب وغریب و دارای وسایل تیز و هم اینکه آدمایی ناشناس با لباسایی سفید بلنده که مشغول انجام کارای سخت و پیچیده پزشکی هستن. تموم اینا می تونه واسه کودک دلهره آور باشه. جهت ایجاد آمادگی ذهنی و روانی در کودک جهت انجام درمان، لازمه کودک کم کم و باملایمت با دندونپزشکی آشنا شه. بخاطر این بهتره بعد از معاینه اولیه، درمان کودک با کارای ساده ای چون برساژ/ فلورایدتراپی (تمیزکردن دندانه های کودک با مسواک برقی و زدن ژل فلوراید برروی دندانه ها) و فیشورسیلانت (شیارپوش) شروع شه و وقتی اعتماد کودک جلب شد و یادگرفت در محیط دندونپزشکی چیجوری باید رفتار کنه، کارای پیچیده تری چون درمان پالپ(عصب کشی) و روکش دندانه ها انجام شه. شروع کار با یه درمان سخت و پراسترس مثل کشیدن دندون، معمولا منتهی به ایجاد ترس شدید کودک از دندونپزشکی می شه که ممکنه اثرات منفی اون تا بزرگسالی ادامه پیدا کنه.

  1. نگران انجام تزریق بی حسی دندون کودکتون نباشین. بین تزریق با کودک صحبت نکنین و به طور کامل طبیعی رفتار کنین.

هرچند تزریق بی حسی، شایع ترین عامل ترس کودک از دندونپزشکی است، دندانپزشک و کارکنان دندونپزشکی از روشای کاهش ناراحتی و درد کودک بین تزریق آگاهی دارن و دراین زمینه آموزش کافی دیده ان. انجام بعضی تکنیکا از جمله کاربرد ژلای بیحس کننده مخاط قبل از ورود سوزن، تعریف کردن یه داستان خیالی بین تزریق و پرت کردن حواس کودک از این روش، انجام تزریق دروضعیتی که سرنگ در دید کودک نیس وایجاد بعضی حرکات مالشی در ناحیه تزریق به وسیله دندانپزشک کمک می کنه دندون کودک بدون هیچ سختی ای و حتی بدون اینکه خود اون فهمیده باشه، بی حس شه.

 

این مطلب اختصاصی بوده و به کار گیری اون در نشریات و سایتا فقط با ذکر منبع و نشانی سایت مجازه

منبع : hidoctor.ir