چیزی که هنگام مراجعه به دکتر باید بگید

داروها در مواردی با همدیگه تداخل دارن. اطلاع دکتر از داروهای مصرفی شما و فهرست کردن اونا، به اون کمک می کنه که در زمان تجویز داروهای جدید، داروهایی رو که شما واسه مریضی دیگه خود مصرف می کنین، در نظر داشته باشه.

بارها به دکتر مراجعه کردین، در هر کدوم از ویزیتا معمولا نکاتی رو از یاد بردین تا به پزشکتون اطلاع بدین و در بیشتر موارد به دلیل نگفتن اطلاعات درست به دکتر، درمان شما با مشکل مواجه شده؛ اما با رعایت نکاتی می تونین از مراجعه به دکتر نتیجه مطلوب رو به دست بیارین.

 

در خیلی از موارد وقتی که شما به دکتر مراجعه می کنین، با بسیاری اصطلاحات پزشکی مواجه میشین و بعد از خروج از مطب معمولا درباره بیماریتان مبهم هستین، اما نباید این نکته رو از یاد ببرین که هر چقدر درباره بیماریتان آگاهی داشته باشین، درمان اون سریع تر صورت میگیره. به خاطر این تلاش کنین از پزشکتون بخواین تا شما رو از چیزی که در بدنتون اتفاق افتاده، آگاه سازه.

 

سه سوال اصلی

مشکل اصلی من چیه؟

چه اموری رو باید انجام دهم و از چیزایی باید دوری کنم؟

رعایت این موارد چه کمکی به روند درمان مریضی من می کنه؟

 

هنگام مراجعه به دکتر، باید موارد زیر رو به اون بگید:

۱- آلرژی به دارو

اگه شما به داروی خاصی حساسیت دارین و این حساسیت دارویی رو به دکتر اطلاع ندین، درمان انگار با مشکل مواجه می شه. بهترین کار اینه که شما روی دفترچه درمانی خود یا روی کارتی که به عنوان شماره پرونده در اختیارتون قرار میگیره، داروهایی رو که به اون حساسیت دارین یادداشت کنین تا به دکتر یادآور شید.

اگه به دنبال درمان بهتر هستین، می تونین با یادداشت کردن تموم نشونه های مریضی که شما رو آزار میده، اونا رو به دکتر یادآور شید

۲- تداخل دارویی

داروها در مواردی با همدیگه تداخل دارن. اطلاع دکتر از داروهای مصرفی شما و فهرست کردن اونا، به اون کمک می کنه که در زمان تجویز داروهای جدید، داروهایی رو که شما واسه مریضی دیگه خود مصرف می کنین، در نظر داشته باشه.

داروهای گیاهی هم از مواردیه که بعضی افراد روزانه در برنامه غذایی خود دارن. اطلاع دکتر از مصرف این داروها لازمه.

 

۳- سوابق خانوادگی

یکی از مواردی که دکتر در تشخیص مریضی به شما کمک می کنه، اینه که شما اطلاعات پزشکی خانوادگی خود رو در اختیار دکتر بذارین. سوابق مریضی اعضای خونواده در مواردی از دلایل دچار شدن به بیماریه. زمینه ارثی مریضی معمولا واسه دکتر مهمه.

 

۴- تنشای روزمره

هر کدوم از افراد در زندگی روزمره با استرسا و تنشایی مواجه هستن، آگاه ساختن دکتر از این حالات روانی، درمان رو تسریع می کنه. حتی اگه با مواد خاصی کار می کنین، یا تموم روز خود رو با کامپیوتر مشغول هستین، دونستن این موارد به دکتر کمک می کنه تا درمان مریضی رو بهتر انتخاب کنه و راه های پیشگیری و شدید شدن رو به شما آموزش بدن.

 

۵- فهرست کردن نشونه ها

اگه به دنبال درمان بهتر هستین، می تونین با یادداشت کردن تموم نشونه های مریضی که شما رو آزار میده، اونا رو به دکتر یادآور شید و با خروج از مطب دکتر، به دلیل فراموشی علائم، خود رو سرزنش نکنین. خاطرنشان ساختن این علائم، دکتر رو با شرایط مریضی شما آشنا می کنه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net