مقاومت نسبت به آنتی بیوتیکا فقط در آمریکا، می تونه هرساله تا ۳۰ میلیارد دلار هزینه به نظام سلامت این کشور وارد کنه. این نتیجه یه مطالعه تازه س که در آمریکا کلی سر و صدا به پا کرده.

۳۰ میلیارد دلار پول کمی نیس، اما نکته اینه که این خسارت هنگفت، یه دلیل ساده داره؛ مصرف افراطی و غیر اصولی و نادرست آنتی بیوتیک ها.طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، کشور ما از نظر مصرف دارو، جزو ۲۰ کشور اول دنیاست و در آسیا بعد از چین مقام دوم رو داره. بعضیا البته فکر می کنن این آمار دقیق نیس و ما در این مورد هم در دنیا رتبه اول رو بدست آوردیم. اونقدر که به گفته دکتر منتصری معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ایران بالاترین رتبه مصرف سرانه دارو در جهان رو داره.

آمار رسمی وزارت بهداشت میگه در ۸ سال گذشته، متوسط تعداد داروهای تجویز شده در هر نسخه، بیشتر از چهار قلم بوده که الان متوسط کشوری اون به ۶/۳ قلم رسیده. این در حالیه که میانگین جهانی در این مورد کمتر از دو قلم در هر نسخه.

طبق آمار اعلام شده از طرف معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، ۵ داروی اول پرمصرف کشور آنتی بیوتیکه و ایرانیان در سال ۸۵ برابر ۱۵۰ میلیارد تومن آنتی بیوتیک مصرف کردن که حدود۳۰ میلیارد تومن اون واسه مصرف آموکسی سیلین هزینه شده.

خیلی از ما وقتی مریض میشیم، تا صد جور قرص و کپسول نخوریم و چندتا آمپول ویتامین ب، مسکن یا پنی سیلین نزنیم، انگار حالمون خوب نمی شه. اگه هم پزشکمون اصرار کنه واسه بهبودی احتیاجی به مصرف این داروها نیس، با خودمون می گیم: «این دکتره هم بی سواده اصلاً نمی فهمد من چه وضعی دارم.» بعد هم میریم سراغ یه دکتر دیگه و اونقدر این در و اون در می زنیم تا در آخر یکی حاضر شه دفتر بیمه ما رو همونطوری که توقع داریم مشکی کنه. در بین داروهای تجویز شده مون حتماً باید یکی از شکلای جور واجور آنتی بیوتیک وجود داشته باشه.

دبیر انجمن داروسازان ایران، سیدجمال سعید واقفی عقیده داره: آنتی ‏بیوتیک ‏ها در بین تموم داروها، فروش بیشتری دارن. البته از نظر تیراژ فروش، مسکن ‏ها در رتبه اول فروش قرار دارن؛ اما از نظر فروش ریالی، آنتی ‏بیوتیک ‏ها رتبه اول رو کسب کرده ‏ان. اون دلیل فروش زیاد آنتی ‏بیوتیک ‏ها رو درخواست بالای مردم و پایین بودن قیمت اون می دونه.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت هم عقیده داره داروها و مخصوصا آنتی بیوتیکا در کشورمون به شکل غیر منطقی مصرف می شن. دکتر دیناروند با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۵۰ میلیارد تومن هزینه مصرف آنتی بیوتیک شده؛ بخشی از غیرمنطقی بودن مصرف دارو در کشور رو به وجود اومده به وسیله غیر منطقی بودن تجویز دارو و بخشی رو هم مربوط به چگونگی مصرف دارو می دونه.

شاید بشه گفت هر چند تجویز نابجا و غیرضروری آنتی بیوتیک به وسیله دکتر در این مسئله بی تاثیر نبوده، اما مصرف افراطی و غیر اصولی و بدون نسخه آنتی بیوتیک و هم اینکه کامل نکردن دوره درمان دلیل شده که این دارو جزو پرمصرف ترین داروها در کشور حساب شه. طوری که در سال گذشته آنتی بیوتیک به وسیله نزدیک به ۴۶ درصد از بیماران مورد مصرف واقع شده.

صرفه جویی همیشه اقتصادی نیس!

لابد می پرسین مصرف بدون نسخه آنتی بیوتیکا چیجوری ممکنه؟ خیلی ساده. فقط کافیه که ما یه همسایه یا فامیل دکتر داشته باشیم، اون وقته که با کوچیکترین سرفه و گلودرد پیش آقا یا خانوم دکتر رفته و مصرانه از اون خواهش می کنیم برامون فلان چرک خشک کن رو بنویسه، یعنی همون دارویی که نوبت قبلی ما رو درمان کرده بود و اصلاً هم به خرجمون نمی رود که این سرماخوردگی فعلی با ذات الریه قبلی کلی توفیر داره.

دکتر بیچاره هم یا با رودربایستی تن به درخواست ما میده و یا سفت و سخت جلوی ما وای میسته و با صدجور توضیح مسئله زیر بار کار نادرست و درمان غلط نمی ره. ما هم با گفتن این جمله زیر لب که «عجب فامیلی که حاضر نشد همین یه کار کوچیک رو برام بکنه!» میریم سراغ یه آشنای دیگه!

کامل نکردن دوره درمان هم در آخر مکمل این واقعه تلخ می شه: وقتی دو سه روز چرک خشک کن کذایی رو نوش جون کردیم و کمی حالمون بهتر شد، بدون توجه به اینکه دوره درمان هنوز کامل نشده و باید چند روز دیگه هم به خوردن دارو ادامه بدیم؛ اونو در سبد یا کیسه داروهای اضافی میندازیم؛ غافل از اینکه کامل نکردن دوره مصرف آنتی بیوتیک چه تاثیری روی مقاومت عوامل مریض کننده نسبت به دارو میذاره.

بعد هم کیسه دارو رو تو یه جای به خیال خودمون مناسب نگه می داریم تا دفعه دیگه که احساس درد در گلو کردیم بتونیم با به کار گیری همین آنتی بیوتیکای اضافه، خوددرمانی کرده و دیگه پول دوا و دکتر ندیم.

ممکنه از خودتون سوال کنین: ، چه اشکالی داره. صرفه جویی در خرید دارو و پرداخت حق ویزیت دکتر که کار بدی نیس. خیلی هم اقتصادیه! بله، در ظاهر اینجور به نظر می رسه، اما وقتی با نگاهی موشکافانه تر به این مسئله نگاه کنیم و نیم نگاهی هم به عواقب کار و آینده جامعه داشته باشیم، میفهمیم که مصرف غیر منطقی دارو چه تاثیراتی بر سلامت و اقتصاد کل جامعه میذاره. ت

حقیقات نشون داده که مقاومت نسبت به آنتی بیوتیکا فقط در آمریکا هرساله بین ۱۰۰میلیون تا ۳۰میلیارد دلار هزینه داره. مطالعه دیگری دست کم هزینه پولی و وقتی واسه درمان عفونت های مقاوم به درمان رو دوبرابر عفونتای حساس به درمان می دونه.

و بترسیم از مقاومت دارویی!

اثر مصرف افراطی و غیر اصولی آنتی بیوتیک نه فقط تک تک افراد رو متضرر می کنه، بلکه واسه جامعه هم زیان آوره. وقتی که یه فرد این داروها رو مصرف می کنه، نه فقط ارگانیسم عامل مریضی در بدن اون مورد هدف قرار میگیره، بلکه تموم فلور میکروبی بدن که به طور طبیعی واسه بدن لازمه هم از بین میره. (مثلا باکتریایی که در ساختن ویتامینا در روده نقش دارن) اینجاس که اگه آنتی بیوتیک نابجا مصرف شه، ممکنه التهاب روده (کولیت) و اسهال بسازه.

پس بجای اینکه مصرف غیرضروری این دارو به نفع ما باشه، به ضررمون تموم می شه. تازه این دارو در آخر از راه ادرار و مدفوع از بدن ما خارج شده و وارد طبیعت می شه و با اثر بر محیط زیست هم می تونه بر سلامت جامعه تاثیر بزاره.

ژنای مقاوم خیلی راحت منتشر می شن. اطلاعات آزمایشگاهای جور واجور در دهه گذشته نشون میده افزایش و انتقال ژنای مقاوم در انتروکوکا و خیلی از شکلای جور واجور باکتریای گرم مثبت و منفی هست.

علاوه بر این مایکو باکتریا هم از انتروکوکا و استافیلوکوکا ژن مقاوم به تتراسیکلین رو گرفتن. این مسئله نشون میده که نه فقط باکتریا ژنای خود رو مستقیماً با هم تعویض می کنن، بلکه این کار رو از راه آدم، حیوانات و گیاهان هم می تونن بکنن. مشکل مقاومت آنتی بیوتیکی وقتی ایجاد می شه که تعداد باکتریای مریضی زای مقاوم به حد بالایی برسه.

در این صورت نمیشه جلوی گسترش مقاومت دارویی رو گرفت و بیماران دچار عفونتای مقاوم به درمان می شن. آمار نشون میده امروزه شانس ابتلای یه کودک به یه عفونت پنوموکوکی مقاوم به چند نوع آنتی بیوتیک میلیونا بار بیشتر از ۱۰-۱۵ سال قبله.

هر چند اکتساب ژن مقاومت، اتفاق نادری واسه باکتری حساب می شه (یه در ۱۰میلیون باکتری) اما اگه تو یه باکتری اتفاق بیفته، اون باکتری بطور طبیعی انتخاب و افزایش شده و گسترش پیدا میکنه. اینطوری تنها راه خلاصی از شر عفونتای مقاوم به درمان اینه که اندازه مصرف آنتی بیوتیک رو کم کرده یا ژنای مقاوم رو از بین ببریم.

حتماً شمام با ما موافقید که روش دوم خیلی راحت ممکن نیس، چون واسه این کار نیاز به جفت و جور و ساخت داروهای جدید و قویتریه که هزینه زیادی رو طلب کرده و ممکنه خود مقاومتای تازه ای رو بوجود آورد. پس آسونترین راه واسه حل این مشکل، کاهش مصرف آنتی بیوتیک و در واقع مصرف به جای اون هستش.

۳ پیشنهاد طلایی

۱) هیچ وقت خودسرانه و بدون تجویز دکتر آنتی بیوتیک مصرف نکنین. ممکنه علائم بیماریا مشابه باشن اما درمان اونا فرق داره و تشخیص این مسئولیتی رو دوش پزشکه؛ نه شما.

۲) دوره درمان با آنتی بیوتیک رو کامل کنین حتی اگه علائم مریضی شما از بین رفته باشه. درمان غیرمسئولانه و خودسرانه می تونه بدون ریشه کن کردن عفونت باعث پیدایش عفونتی جدی تر و خطرناکتر شه.

۳) بیشتر علائم سرماخوردگی و گلودرد به وجود اومده به وسیله عفونتای ویروسیه که آنتی بیوتیک در درمان اون بی تاثیره و معمولاً علائم پس از ۳تا ۵ روز خودبه خود بهبود پیدا میکنه. پس اگه دکتر تجویز آنتی بیوتیک رو واسه درمان شما لازم ندونست، پیشنهاد اونو قبول کنین. اگه علائم شما بعد از یه هفته از بین نرفت، دوباره پیش اون رفته و واسه حل مشکل با اون مشورت کنین.

منبع : hidoctor.ir