آدما از بسیاری جهات با هم فرق دارن. این فرق در گروه های خونی اونا هم هست. فردی که گروه خونی A مثبت داره، نمی تونه از فردی با گروه خونی B منفی خون بگیره چون در این صورت بدنش شدیدا عکس العمل نشون میده. در مورد موادغذایی هم همین موضوع صادقه، یعنی بعضی موادغذایی که بدن بعضی افراد خوب قبول می کنه با دستگاه گوارش یه سریای دیگه از افراد موافق نیس. البته در اینکه دستگاه گوارش می تونه خود رو موافق کنه، شکی نیس اما اگه بدونین چه موادغذایی ای با بدن شما سازگارتر هستن، احتیاجی نیس بی دلیل دستگاه گوارشتان رو خسته کنین.

گروه خونی O

گروه خونی O، قدیمی ترین و عادی ترین گروه خونیه که از ۵۰ هزار سال پیش تا الان در رگای آدما جریان داشته. بررسیا نشون دادن گروه خونی آدمای اولیهO بوده و با در نظر گرفتن اینکه اونا بیشتر گوشتخوار بودن، پس بدنشون با این ماده غذایی موافق شده. معده آدمایی که گروه خونی O دارن اسید و تموم آنزیمای لازم واسه هضم پروتئینای حیوونی رو به اندازه کافی تولید می کنه. از طرف دیگه، گروه خونی O دهنده جهانیه اما فقط از گروه O می تونه خون دریافت کنه. از دیگر مزیتای این گروه خونی، سیستم ایمنی قوی و متابولیسم خوبه.

جالبه بدونین سیستم ایمنی خوب و قوی این گروه، باعث می شه بیشتر به مریضیای خودایمنی گرفتار شن و اندازه دچار شدن به آلرژی هم به خاطر همین در اونا بالاتره. دستگاه گوارش دارندگان گروه خونی O خیلی راحت با غذاهای جدید موافق نمی شه و جز پروتئین با بقیه گروه های غذایی مشکل داره. با اینکه این نبود تحمل رو نمیشه مسوول بروز مشکلات موثری در این افراد دونست، ولی در مقابل زخمای معده و اثنی عشر حساسیت بیشتری دارن.

از اونجا که دستگاه گوارش افراد دارای این گروه خونی با مصرف پروتئین مشکلی نداره، اندازه چربی دریافتی شون بالاست و به خاطر همین خطر دچار شدن به گرفتگی شرایین و ناراحتیای قلبی – عروقی در اونا زیاد می شه. به کسائی که گروه خونی شون Oه، پیشنهاد می شه اندازه مصرف پروتئینای حیوونی رو کم کنن و تلاش کنن سبزی رو وارد برنامه غذایی شون کنن، اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مراقب مصرف غلات، کلم و سبزیای خشک باشن چون بدن اونا در هضم گلوتن کمی دچار مشکله.

گروه خونی A

این گروه خونی از حدود ۲۰ هزار سال پیش یعنی از وقتی که کشاورزی رونق گرفت، ظاهر شد. کشاورزان زندگی خود رو از راه شکار، دامپروری و زراعت می گذراندند و گروهی زندگی می کردن و فعالیت فیزیکی اونا به نسبت کمتر از گذشتگان خود بود. زندگی جدید، این مردم رو با غذاهای گیاهی موافق کرد و از اونجا که زندگیا گروهی تر و مریضیا همه گیر شدن، سیستم ایمنی اونا هم قوی تر شد.

برعکس سیستم ایمنی، دستگاه گوارش دارندگان گروه خونی A به دلیل مصرف بیشتر گیاهان ضعیف تره و در هضم پروتئینای حیوونی دچار مشکل می شه. به نظر می رسه این افراد در دچار شدن به سرطان معده و روده بزرگ از بقیه گروه های خونی مستعدتر باشن. بیشتر آدمایی که گروه خونی A دارن، گیاهخوارند چون در هضم گوشت و شیر مشکل دارن. پیشنهاد ما به این افراد مصرف کمتر گوشت و شیر و عوضش مصرف بیشتر سبزی و غلاته.

گروه خونی B

تقریبا ۱۰ هزار ساله که این گروه خونی به وجود اومده و دلیل اونم به مهاجرت آدما به دنبال تغییرات آب وهوایی برمیگرده. آمار نشون میده این گروه خونی بیشتر در اروپای شرقی و میان جوامع یهودی شایعه. اندازه سازگاری افراد دارای این گروه خونی با هر نوع آب وهوا بسیار بالاست و کلا از سیستم ایمنی، عصبی و فیزیکی خوبی بهره مند هستن.

دارندگان این گروه خونی هم مثل گروه خونی O، بیشتر در برابر دچار شدن به مریضیای خودایمنی ان و در برابر مریضیای ویروسی بسیار ضعیف هستن. علاوه بر این، افراد دارنده گروه خونی B، با احتمال بیشتری به عفونتای باکتریایی مثل استرپتوکوک پنومونیه و اشرشیاکولی گرفتار می شن. دستگاه گوارش اونا تقریبا با هر ماده غذایی سازگاره و خیلی راحت می تونن لبنیات بخورند.

گروه خونی AB

تعداد دارندگان این گروه خونی خیلی زیاد نیس. تقریبا هزار ساله که این گروه خونی به وجود اومده و میشه گفت ترکیبی از ۳ گروه خونیه. گروه خونی AB می تونه از هر ۳ گروه دریافت داشته باشه اما فقط می تونه به گروه خونی خود خون اهدا کنه. بدن دارندگان گروه خونی AB با جهان مدرن بسیار سازگاره. دستگاه گوارش اونا به نسبت ضعیف تر از دارندگان گروه خونی Oه و خیلی راحت نمی تونن پروتئینای حیوونی رو هضم کنن چون مقدار اسید معده اونا کم شده و به قدر نیاز آنزیم ترشح نمی کنن. با این حال، اندازه مصرف گوشت قرمز و موادغذایی مدرن مانند شکلای جور واجور فست فود در اونا بالاست. سیستم ایمنی اونا هم تا حدی ضعیف عمل می کنه و به خاطر همین در برابر باکتریا و آلرژنا خیلی راحت از پا درمی آیند.

حرف آخر

ویژگیای جسمی ای که واسه دارندگان گروه های خونی ذکر شد، عمومیت نداره. درسته که می گن دارندگان گروه خونی B می تونن شیر رو خوب هضم کنن اما این دلیل نمی شه اگه فردی با گروه خونی B به شیر آلرژی داره، خود رو مجبور به مصرف اون کنه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، اگه گروه خونی شما Oه و خیلی راحت می تونین پروتئین حیوونی استفاده کنین، قرار نیس در مصرف گوشت قرمز زیاده روی کنین. یادتون نره که تعادل همیشه حرف اول رو می زنه.

منبع : salamat.ir

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران